Щороку близько двох із половиною тисяч дітлахів із Києва пишуть листи Дідові Морозу та Святому Миколаю. І хоч, як мовиться у казці, Дід Мороз живе в Лапландії, а навеснi переселяється у криниці, де «і влітку студено», усі листи, адресовані йому, уважно перечитують, а потім на них відповідають його поштарики і помічники — працівники Київської міської дирекції Українського державного підприємства поштового зв’язку «Укрпошта». Сам же дідусь, схоже, вирішив остаточно переїхати до Києва і оселитися на Хрещатику, 22. Сюди йому пишуть навіть із–за кордону.
Про особливості листування Діда Мороза з дітлахами, про три жадані патрони та омріяний чай із печивом «УМ» розповіли працівники Київського Головпоштамту.
Діду Морозу в Київ пишуть із Росії
«Оця купа — це те, що ми отримали тільки сьогодні, — говорить головний київський помічник Діда Мороза і заступник директора Київської міської дирекції УДППЗ «Укрпошта» Володимир Астапенко, розкладаючи на столі з півтори сотні строкатих конвертів. — Якщо порахувати з тими, що отримали раніше, — буде десь із 1 600. І вони традиційно надходитимуть аж до Водохреща, найбільше Дідусь отримає на Різдво».
До цьогорічного свята столичним помічникам Дідуся роботи стало більше — на адресу його столичної «канцелярії» надійшло кілька листів із–за кордону. Свої побажання написали російські й білоруські дітлахи. Вочевидь, збагнули, що добрий Мороз останнім часом більшість часу проводить саме в Україні, за адресою Хрещатик, 22, і скоро планує тут оселитися.
«Курськ, Великий Новгород, Санкт–Петербург, Воронеж — це неповний список російських міст, звідки написали дітлахи. А ще є з Мінська і Могильова, — говорить добра помічниця Діда Мороза і начальник відділу реклами дирекції поштового зв’язку Оксана Перекрестова. — І на кожен лист ми відповідаємо, а знизу «Дід Мороз» пише сам дідусь».
«Ми з мамою переїжджаємо. Подарунки принось на нову адресу»
Цього року побажання дітлахів Києва дещо відрізняються від тих, які були в попередні роки. Володимир Астапенко говорить, що якщо раніше майже в кожному другому листі просили комп’ютер чи мобільний телефон, то на 2011–й Новий рік хлопці просять комп’ютерні ігри, «плейстейшни», дівчатка — переважно косметику. Причому, наприклад, якщо йдеться про лак для нігтів, то з указаною назвою фірми й номером, аби Дідусь нічого не наплутав.
«Є одна дівчинка, яка пише Дідові Морозу щороку, — говорить помічниця Оксана. — Цього року вона поінформувала канцелярію, що її мама одружується і разом із нею переїздить на іншу адресу. Тому в листі вона просить Дідуся приносити подарунки в іншу квартиру й будинок. А щодо самих подарунків, то тут можливі такі варіанти: «Чи не міг би ти мені подарувати МР3–плеєр або косметику, або сенсорний телефон, або плаття з туфлями на високих підборах?».
«Пишуть навіть ті, хто ще й писати не навчився, — говорить Володимир Астапенко, показуючи один із листів. — Тоді діти малюють тата, маму, родичів, просять когось підписати їхнi портрети, а навпроти — подарунки, які б хотіли, аби приніс Дід Мороз. Бачите, навпроти хлопчика «12», навпроти тата — овочі. Мамі — тортик, Лєні — плаття і туфлі, бабусі — очевидно, краватку чи шарф. Дідусеві — вудку».
Володимир Астапенко зазначає, що дітлахи, які пишуть, зазвичай виховані, чемні, тому і листи від них — змістовні й аргументовані. Перед тим, як щось просити в Діда Мороза, нагадують, що протягом року поводилися добре, мають непогані оцінки, якщо ж ні — обіцяють виправитися, а вже потім переходять до того, що хотіли б знайти під ялинкою. Листи оформлюють барвистими аплікаціями і малюнками, які дарують Дідові Морозу.
Найбільше листів отримують від дітей із Дарницького і Деснянського районів Києва. Іноді трапляються випадки, коли діти пишуть колективно — наприклад з одного дитсадка, але кожен лист — в окремому конверті й зі своїми проханнями.
«Подаруй мені автомат і три патрони»
«Ще одна нова «фішка» цього року — листи з повідомленням про вручення чи пріоритетним шляхом, — говорить пан Володимир. — Це такі послуги «Укрпошти», які забезпечують швидку доставку листів адресатові. Діти, вочевидь, хочуть знати напевне, що Дід Мороз листа отримає».
«Трапляються дуже смішні листи, — додає помічниця Оксана. — Наприклад, в одному з них читаємо приблизно таке: «Бабусі потрібна косметика: тіні й пудра, дідусеві — теплі шкарпетки, а мені принеси автомат Калашникова й три патрони»... Хлопчаки всі традиційно — у «війнушках».
Кілька років тому поштарики Діда Мороза отримали лист, який дуже розчулив і самого Дідуся, і його помічників — то був лист від братиків із дитбудинку в Закарпатській області. У ньому старший коротко розповів трагічну історію його родини — про автокатастрофу, у якій загинули батьки, і бабусю, яка їх стала опікувати й теж невдовзі померла. Хлопчик просив надіслати молодшому хоч листівочку з підписом Діда Мороза, бо той перестав у нього вірити. Подарунок від Дідуся на його прохання хлопчикові передало керівництво закладу.
А іншому хлопчику, що просив у діда Мороза чаю з бергамотом і пісочного печива, яких ніколи не куштував, на жаль, допомогти казкові герої нічим не змогли — відправник не лишив своєї зворотної адреси. І таких листів, як говорить пані Оксана, на жаль, третина.
Тож виконуємо прохання самого Діда Мороза, яке нам передали його поштарики: аби новорічне диво частіше ставало реальністю, не забувайте на конверті до доброго сивого чарівника вказувати свою домашню адресу...