Хабар став невід’ємною частиною українського «побуту» і фактично обов’язковою умовою при спілкуванні з державними службовцями. Про це свідчать результати соціологічного опитування за методикою «фейс–ту–фейс», тобто за місцем проживання респондентів, яке провела «Перша рейтингова система» (RATE1). Згідно з підсумками цього дослідження, що проводилося з 10 по 13 грудня 2010 року в усіх обласних центрах країни — загалом опитано 1013 респондентів у віці від 18 років, статистична похибка не перевищує 3,2%, — в Україні хабарі платить кожен другий мешканець міста, повідомляє ЗІК.
У процесі опитування з’ясувалося, що 18,8% громадян «віддячували» посадовцям на суму від 101 до 800 гривень, ще 15,5% українців зізналися в дачі хабара на суму не більшу за 100 гривень, 7,5% респондентів платили за «послуги» службовців від 801 до 1 600 гривень. Хабарі в розмірі 1601 — 4 000 і понад 4 000 тисячі у національній валюті у минулому році заплатили 4 і 2 відсотка опитаних, відповідно. Водночас 42,3% респондентів заявили, що взагалі не давали хабарів, а 4,4% сказали, що їм важко відповісти на це запитання. При цьому 5,2 відсотка громадян узагалі відмовилися відповідати на поставлене запитання.
На думку експертів RATE1, такі результати опитування можуть означати, що практично кожна українська сім’я так чи інакше «віддячила» минулого року судді, податківцю, лікарю або ж учителю. «Подекуди задоволення законного права людини в Україні без хабара є просто неможливим або вимагає титанічних зусиль і втрати часу, а може, й здоров’я чи життя. Тому громадяни просто вимушені вирішувати свої питання у такий спосіб», — переконаний політолог RATE1 Михайло Басараб.
Навіть за найскромнішими підрахунками, українці заплатили у 2010 році $1,5 мільярда хабарів. Утім реальна ситуація може бути набагато жахливішою. Такий рівень хабарництва свідчить про те, що держава неправильно (несправедливо) розподіляє блага між громадянами, кажуть експерти.