На Черкащині мало не надзвичайна ситуація з омелою. Ця живуча рослина-паразит «прописалася» не тільки на деревах обабіч трас, а й у лісосмугах і навіть у містах. Найбільш враженим омелою є Смілянський район. Кажуть, що в древній Умані цим зеленим недугом вражена навіть славнозвісна Софіївка.
І якщо ще кілька років тому рясні кущі омели на деревах не так муляли очі, то тепер без сліз дивитися на нещасні тополі та акації неможливо. Дерева від таких непроханих та живучих «квартирантів», які навіть узимку хвалькувато зеленіють, поступово перетворюються на сухостої. Прикладом такого екологічного лиха на Черкащині може стати траса «Сміла — Умань», де тополі цим нещастям просто заквітчані (див. знімок).
«Індивідуальна пристосованість цього виду зростає, і йому немає конкурентів. Особливо вражені омелою тополі та старі сади, де в стовбурах дерев багато заглибин, і варто птахам принести туди насіння омели, як, притрушене пилом, воно швидко проростає», — розповідає «Україні молодій» Олександр Пальонний, заступник начальника відділу екології та природокористування Черкаського міськвиконкому.
Помічниками омели білої по заселенню нових територій, каже Олександр Володимирович, є граки, сірі ворони та сойки. Вони харчуються ягодами цієї зеленої паразитки, яка тягне соки з дерев. Вічнозелена омела є дуже живучою напастю: її вік сягає 15 років. Отож спочатку в дерева, на яке це «щастя» звалилося з неба, засихають гілки, а потім й увесь стовбур. І боротися з омелою, за словами екологів, можна тільки з допомогою пилки та сокири, що вже й почали робити на тій же Смілянщині.