Вдруге правоохоронці навідалися до бібліотеки у столиці Російської Федерації у п’ятницю. За словами директора культурного закладу Наталії Шариної, обшук проводили слідчі відділу боротьби з екстремізмом Центрального адміністративного округу в Москві Павло Тимофєєв і Ацамаз Багдаєв. Як випливає зі слів Наталії Григорівни, візит правоохоронців був дуже схожим на добре підготовлену провокацію, адже міліціонери не просто вдруге за тиждень приїхали з обшуком, а й намагалися підкинути до фондів бібліотеки літературу, привезену заздалегідь із собою. «Правильний кут» обшуку паралельно фіксували оператори підконтрольних російській владі телеканалів. «Тимофєєв намагався покласти цю літературу на книжкові полиці всередині бібліотеки, але коли наші співробітники вигнали його з будівлі, він кинув згорток у сміттєвоз, який щороку вивозить із бібліотеки старі буклети, вивіски, стільці тощо, — каже директор. — Потім саме у вантажівці нібито й було знайдено екстремістську літературу».
Врешті правоохоронці вилучили книги про митрополита Андрея Шептицького, ОУН–УПА, діяльнiсть Громадянського руху «Пора», а також друковані видання «Нація і держава», «Шлях перемоги», «Українське слово» і навіть книжку «Національна безпека України», видану Центром Разумкова. На думку російської влади, вся ця література є екстремістською. Утім проведений обшук у бібліотеці, яка безпосередньо підконтрольна московській мерії, а отже, влада столиці РФ має на неї необмежений вплив, дуже схожий на штучне створення ворога з метою показового його побиття. Виходить, самі наповнили фонди бібліотеки, а потім самі ж упіймали уявного ворога екстремізму, який причаївся саме в Бібліотеці української літератури.
Коли ж на цей факт звернула увагу Наталія Шарина, слідчі, за її словами, «порадили не погіршувати своє становище». Тож, схильна вважати директор, йдеться зовсім не про екстремізм у стінах читальні: «Це не пов’язано з будівлею. Це пов’язано з останніми подіями у Москві. Президент Росії сказав боротися з екстремізмом і націоналізмом — ось вони і борються». Згодом, стверджує пані Наталія, на місце прибула заступниця начальника Управління культури Центрального адміністративного округу Москви Оксана Гришина, яка й повідомила усім, що читальню закривають.
Учора, як розповів «УМ» заступник директора із загальних питань бібліотеки Віталій Крикуненко, культурний заклад дійсно не працював. «Наразі над цим питанням працюють адвокати, які мають спрямувати протест на дії слідчих до прокуратури. Додам лише, що ситуація на даний момент дуже складна».
А ТИМ ЧАСОМ...
За наслідками обшуку в Бібліотеці української літератури жодних екстремістських матеріалів виявлено не було, інформує Департамент інформаційної політики Міністерства закордонних справ України. Зокрема, зазначають там, незважаючи на вилучення слідчими органами низки видань, жодної книги, яка б входила до федерального переліку екстремістських матеріалів, який веде Мін’юст РФ, там не було. У МЗС також додають, що пильно стежать за розвитком ситуації, а «українська сторона вважає для себе пріоритетним збереження та розвиток бібліотеки як важливого осередку культурно–просвітницького життя 200–тисячної української громади в російській столиці».