Крісло для касира

24.12.2010
Крісло для касира

Зiркова мить 34–річного Сергiя Арбузова. (Фото Рейтер.)

Учора Національний банк України несподівано отримав нового керівника. Очільником фінрегулятора — тут уже без жодних несподіванок — став близький друг сім’ї Януковичів, бізнес–партнер президентського сина Олександра, за деякими даними, «касир» сімейства Сергій Арбузов.

 

У тому, що саме Арбузов займе посаду очільника НБУ, ніхто в Україні не сумнівався вже з вересня, коли маловідомий комерційний банкір iз Донецької області ні сіло ні впало зайняв відповідальну посаду першого заступника глави Нацбанку. Банківське середовище зрозуміло сигнал iз Банкової: саме ця людина має замінити багатолітнього керівника Центробанку 72–річного Володимира Стельмаха. Та попри це блискавична відставка Стельмаха стала для експертів громом серед ясного неба. Річ у тім, що буквально минулого тижня глава держави пообіцяв головному банкірові, що той спокійно працюватиме ще два роки — попри свій далеко не юнацький вік.

Усе змінилося у понеділок. Стверджують, що Віктор Янукович викликав до себе Володимира Стельмаха і запропонував «влити» у державний бюджет 15–16 млрд. гривень — для покриття його дефіциту. Ситуація з наповненням держкошторису, за неофіційними даними, перед закінченням року склалася просто критичною: із декларованих 23 млрд. гривень насправді на рахунках казначейства перебувало не більше 1,5 млрд. Віктор Янукович особисто зробив Стельмаху «непристойну» пропозицію, яку він уже неодноразово вислуховував від очільниці попереднього уряду. Утiм тоді не існувало такої тісної прив’язки між Президентом та Прем’єром.

Стельмах відмовився дати гроші, пояснивши, що останній мільярд iз прибутку НБУ вже перераховано до бюджету. А робити серйозну пробоїну в золотовалютних запасах досвідчений Стельмах не ризикнув. Відтак між Президентом та главою НБУ виникла «жорстка розмова», результатом якої стало прохання Володимира Стельмаха про відставку. Віктор Янукович, утім, працевлаштував Стельмаха своїм радником того самого дня, коли Верховна Рада голосувала за його наступника.

Призначення людини, яка, очевидно, пообіцяла–таки знайти необхідну суму для бюджету, відбулося не менш блискавично: 280 нардепів, у тому числі комуністи, представники Народної партії, підтримали пропозицію глави держави. Представник Партії регіонів, бажаючи похвалити Арбузова, вимовив фразу, яка одразу ж викликала занепокоєння серед спеціалістів. «Це людина, яка може вирішити проблему за хвилину», — мовив «регіонал», сам не усвідомлюючи, що проблему стабільного функціонування фінансового ринку за хвилину можна вирішити тільки дуже погано. Експерти ж вважають, що новий глава Центробанку копіюватиме російський підхід до управління фінансами з боку держави.

«Матимемо точно таку ж ситуацію, як була в Росії, коли тамтешній центральний банк очолили пітерські: насамперед волатильність (коливання курсів. — Ред.) гривні», — сказав «УМ» президент Центру ринкових реформ Володимир Лановий. На його думку, дві головні вади Арбузова — це його молодість (34 роки) та стаж роботи не на державній службі, а лише у комерційному банку. «У державах, де успішно відновлювалися грошові системи — в США часів Рейгана чи Польщі — на посаду голови центробанку приходили макроекономісти, які знали, як зменшувати відсоткові ставки. А не нарощувати їх, як це вміють робити комерційні банкіри», — ствер­джує Лановий. Фінансовий аналітик Ерік Найман вважає, що «російським» підходом до роботи нашого Нацбанку буде прив’язка гривні не до американського долара, а до так званого кошика валют — до долара та євро.

Неофіційно експерти додають: ставити керівником наглядового органу над комерційними банками людину з їх середовища — просто небезпечно. «Ніхто ж не знає, за якими тарифами вони виділяють позики ввечері, коли закінчився робочий день», — повiдомили «УМ». Вважається, що нова команда втілюватиме свою ідею фінансування комерційних проектів безпосереднього з фондів НБУ, що не практикується у жодній iз розвинених країн. Член фракції «НУНС» Володимир Ар’єв, аналізуючи особливі відмітки у паспорті Сергія Арбузова, виявив, що той може здійснювати будь–які платежі без ідентифікаційного коду. Подібне рішення виніс один із судів Донбасу. «Це дозволить йому уникнути державного фінансового моніторингу та контролю з боку податківців, — стверджує Ар’єв. — Можна собі тільки уявити масштаби переказів коштів, які стають можливими за такої ситуації».

На думку опозиції, у жодній країні таку людину парламент не затвердив би на відповідальну посаду. Окрім, звичайно, нашої, де турбота про наповнення бюджету «Сім’ї» стоїть значно вище за національні інтереси.

 

КРЕДИТ

1,5 мільярда від МВФ

Одним із факторів небажання змінювати голову Нацбанку була нібито вимога Міжнародного валютного фонду. Мовляв, очільники місії заявили, що вони не знають ніякого Арбузова і пiд цього голову НБУ грошей не дадуть. Цю версію спростувала рада директорів Фонду, яка вчора повідомила: другий транш кредиту «стенд–бай» у розмірі 1,5 млрд. доларів наша країна отримає вже найближчим часом.