Прем’єр–міністр Чорногорії Міло Джуканович, який, попри свої лише 49 років, вважався політичним довгожителем Балкан, подав у відставку. Він правив країною позмінно на посадах керівника уряду та президента впродовж 20 останніх років, незмінно очолюючи правлячу Демократичну партію соціалістів (ДПС). Цей колишній «комсомолець Слободана Мілошевича», зумів відмежуватися від свого неславного сербського патрона і 2006 року привів Чорногорію до незалежності від Сербії.
Про свою відставку Джуканович повідомив у вівторок на спеціально скликаній прес–конференції. «Я перебував при владі два довгі десятиліття, і тепер склалися умови для того, щоб залишити її. Моє рішення не є ні несподіваним, ні поспішним, і воно не ухвалене під тиском. Я залишаю свою посаду задоволений, із чистою совістю і високо піднятим чолом», — заявив тепер уже екс–прем’єр. Джуканович мав звичку виголошувати свої промови зі зведеними в небо очима та надмірним патетизмом. І прощальний спіч не став винятком. Згадка про «чисту совість» пояснюється тим, що чорногорського лідера неодноразово звинувачували в Європі, передусім в Італії, у зв’язках із кримінальними структурами та причетності до контрабанди різних товарів. Та й на батьківщині за ним міцно закріпилося прізвисько «Дон Міло», зміст якого навряд чи варто розтлумачувати.
А пасаж про те, що його рішення «не ухвалене під тиском», швидше за все, свідчить про протилежне. Минулої п’ятниці Єврокомісія визнала Чорногорію п’ятим (після Туреччини, Хорватії, Ісландії та Македонії) офіційним претендентом на вступ до Європейського Союзу. Не виключено, що однією з умов такого визнання керівництво ЄС назвало відставку Джукановича, як особи з не зовсім чистою репутацією. Втім марно було б сподіватися, що ще молодий політик відійде від справ і почне писати мемуари. Джуканович залишився на посаді голови правлячої ДПС, що дає йому всі можливості та важелі правити країною «з тіні», а своїм наступником на посаді глави прем’єра призначив свого близького приятеля Ігора Лукшича, який досі обіймав посади віце–прем’єра та міністра фінансів.
Джуканович зазначив, що молодість Лукшича, якому лише 34 роки, не є перешкодою для зайняття такої високої державної посади. І нагадав, що сам він уперше став президентом Чорногорії у 29 років. Лукшич у політиці вже 12 років, і посідав переважно досить високі державні посади. Як очікується, його кандидатуру на посаді глави уряду без зайвих вагань затвердить президент Чорногорії Філіп Вуянович, який також є другом Міло Джукановича. Тож влада залишається «в сім’ї».