На засіданні Європейської комісії за демократію через право (Венеціанської комісії), що відбулося днями, таки прозвучала оцінка рішення Конституційного Суду України щодо скасування політичної реформи 2004 року. Відтак авторитетні правники радять Україні провести нову конституційну реформу. За словами секретаря комісії Томаса Маркерта, «нинішня Конституція має багато проблем, включаючи занадто великі повноваження Президента України». Крім цього, конституційну реформу мав би здійснити лише парламент, а самі зміни мали б передбачати «більш чіткий механізм стримувань і противаг», а також судову реформу та зменшення повноважень Генпрокуратури.
Тим самим венеціанці тактовно натякнули, що не судді КСУ мають змінювати конституційний лад у країні, а лише конституційна більшість від складу парламенту. Тобто не менше 300 нардепів. Пан Маркерт підкреслив, що у своєму рішенні Венеціанська комісія не оцінювала власне рішення КСУ про скасування реформи–2004, оскільки це не належить до її компетенції, а лише — конституційну ситуацію в країні. Водночас, за словами члена комісії від України Марини Ставнійчук, експерти ставлять під сумнів легітимність конституційних змін в Україні.
Чого чекають від Конституційного Суду, так це роз’яснення щодо дати проведення наступних парламентських виборів в Україні. У Венеціанській комісії сподіваються, що крапку над «і» КСУ поставить до кінця року. Нагадаємо, що, згідно з Конституцією 1996 року, яка нині є чинною, вибори мали би відбутися навесні 2011 року. Згідно з політреформою, скасованою КСУ, вибори мали б відбутися у 2012 році. На переконання пана Маркерта, обидві дати виборів мають під собою правові підстави.
Венеціанська комісія також рекомендує ВР узяти за основу вже розроблений парламентом проект Виборчого кодексу. За словами пані Ставнійчук, «до нього є окремі зауваження», але в цілому експерти його схвалюють.