Після двох тижнів безплідних спроб знайти шляхи вирішення проблеми глобального потепління міністри екології з майже 200 країн світу вирішили продовжити кліматичний саміт у курортному мексиканському місті Канкун іще на один день, який виявився результативнішим за всі попередні. Як повідомляє «Рейтер», учасники зібрання, що проходило під егідою ООН, ухвалили запропоновану господарями–мексиканцями заключну декларацію. Нею, зокрема, передбачено створення нового Зеленого кліматичного фонду для допомоги в боротьбі з причинами кліматичних змін країнам, що розвиваються. Планується, що до 2020 року фонд матиме у своєму розпорядженні 200 мільярдів доларів на рік.
За словами міністра закордонних справ Мексики Патрісії Еспіноси, Канкунська угода «відкриває нову еру міжнародної співпраці в галузі кліматичних змін». Єдиною з представлених на саміті країн, яка проголосувала проти цієї декларації, виявилася Болівія. Її представники пообіцяли звернутися з протестом до всіх можливих міжнародних організацій, оскільки «досягнуте в Канкуні порозуміння є абсолютно недостатнім для обмеження кліматичних змін». Зазвичай рішення на кліматичних самітах ООН ухвалюють одностайно, але, як наголосила Патрісія Еспіноса, це не означає, що одна країна має право накладати вето на підсумковий документ, який підтримали всі інші.
Потреба в ухваленні підсумкового рішення Канкунського саміту була особливо гострою ще й тому, що термін чинного на даний момент Кіотського протоколу з обмеження обсягів викидів парникових газів спливає наприкінці 2012 року. Впродовж останнього тижня саміту противники Кіотського протоколу намагалися завадити ухваленню підсумкової резолюції. Не всім подобається, що бідні країни у перебудові своїх промислових потенціалів відповідно до більш жорстких екологічних вимог покладаються винятково на допомогу багатих.
Ухвалена в Канкуні угода складається з двох розділів. У першому йдеться про створення Зеленого фонду, а в другому — про більш широке використання екологічно чистих технологій (на кшталт вітряків та сонячних батарей для отримання електроенергії), захист від вирубки тропічних лісів, боротьбу з посухою, повенями та підвищенням рівня Світового океану. Рішення Канкунського саміту створюють основу для більш конкретних домовленостей на наступному кліматичному саміті ООН, який відбудеться 2011 року в Південно–Африканській Республіці. Як очікується, там буде підписано новий протокол на зміну Кіотському, який за 20 років після підписання в багатьох питаннях уже застарів.