Українцям день за днем усе тугіше затягують паски. Проекти Податкового, Житлового, Трудового кодексів, загадкова пенсійна реформа «від Азарова» та перспектива Бюджету–2011 змушує експертів хапатися за голову. Партія «Наша Україна» напередодні ухвалення державного кошторису на наступний рік теж має чимало зауважень до соціальної політики команди Януковича. І передовсім «нашоукраїнців» турбує захист найбільш незахищених категорій українців. Заступник голови політради партії «Наша України» Валентина Королькова зауважує: в Україні 14 мільйонів громадян мають право на пільги, обсяг соціальних видатків на ці потреби складає близько 30% ВВП, але в розрахунку на особу соціальні видатки є одними з найнижчих у світі.
«Нинішня владна команда реалізовує в Україні руйнівний для простих смертних людей антисоціальний курс, — каже Валентина Королькова, — і ми бачимо політику подвійних стандартів». У той час, коли скорочують усі соціальні програми, у бюджеті–2011 видатки на утримання Державного управління справами Президента збільшується на 26 %, Адміністрація Президента отримує коштів на 300 мільйонів більше, ніж торік. «Водночас Мінфін пропонує в проекті бюджету на 2011 рік на 40% зменшити посадовий оклад медичного працівника першого тарифного розряду порівняно з мінімальною зарплатою, — зауважує народний депутат Лілія Григорович. — Це, безумовно, зумовить погіршення стану медиків. А тим часом сфера охорони здоров’я в Україні втрачає щороку понад 6 тисяч лікарів, нам не вистачає 46 тисяч лікарів і 20 тисяч молодших медичних спеціалістів». Стан нашої медицини — плачевний: якщо в країнах ЄС на охорону здоров’я виділяється в середньому 9% від ВВП, то в українському бюджеті передбачається фінансування... менше 1% ВВП (хоча Янукович обіцяв напередодні виборів аж 10%). Середня зарплата в медицині — 1677 гривень, це менше, ніж навіть у працівників освіти. А через заморожену тарифну сітку та зрівнялівку лікарі без категорії отримують зарплату меншу, ніж санітарки. Саме тому «Наша Україна» виступила з ініціативою виділити кошти у розмірі 5 мільярдів гривень медичним та фармацевтичним працівниками — аби хоч трохи наблизити їхню зарплату до рівня заробітної плати працівників промисловості.
Інша соціальна ініціатива «Нашої України» — підтримати родини з дітьми. Як відомо, нині мами, які перебувають у декретній відпустці з догляду за дитиною до трьох років, отримують щомісяця 130 гривень допомоги. Лілія Григорович внесла до парламенту законопроект, за яким ця сума зростатиме до рівня прожиткового мінімуму (із 1 грудня 2010 року — 799 гривень). «Це було б виправдано і справедливо, — каже Лілія Григорович. — У народних депутатів немає морального права не підтримати цю пропозицію, адже для реалізації законопроекту необхідна сума, яка становить лише 1% від держвидатків на діяльність Президента Януковича та не більше 2% — на діяльність Верховної Ради, які в бюджеті поточного року були значно підвищені».
Ще «нашоукраїнці» закликають парламент виділити кошти в розмірі 800 мільйонів гривень працівникам сільських клубів, аби підвищити їм зарплати й зберегти «чи не єдині вогники культури, які жевріють на селі».
Наступна ініціатива — захист інвалідів. Як пояснив народний депутат Микола Кульчинський, уряд передбачив, що інваліди ІІ–ї та ІІІ–ї групи, які працюють, не мають право отримувати 100% пенсії. І наявний у них страховий стаж та період сплати страхових внесків до настання інвалідності не враховується в повному обсязі. Хоча для цих людей з обмеженими можливостями особливо потрібна матеріальна допомога та соціальна адаптація. Саме тому народний депутат зареєстрував законопроект про внесення зміни до статті 33 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» щодо розміру пенсії за інваліднiстю для працюючих інвалідів. Микола Кульчинський каже: таким чином буде усунуте наявне у законодавстві необґрунтоване звуження прав і гарантій працюючих інвалідів.