Вітчизняні лісові господарства почали гуртовий розпродаж «новорічок» завчасно, ще на початку грудня. Як розповіли «УМ» у Державному комітеті лісового господарства України, їхні підприємства можуть запропонувати на продаж українцям до 5,5 мільйона зелених красунь різних порід, хоча, як показує практика попередніх років, вистачить і мільйона дерев. Так волинські лісівники до новорічних свят виростили на спеціальних плантаціях понад 200 тисяч зелених красунь. Основна їх частина пішла на продаж у столицю та на схід України, частину — придбали волинські підприємці. Водночас цього року лісівники вирішили відмовитися від безпосереднього продажу ялинок на базарах. Кажуть, не рентабельно.
Ціни порівняно з минулим роком особливо не змінилися, стверджують у Держлісгоспі. «Нині ялинку, сосну або ялицю на підприємствах Держлісгоспу продають за 25—60 гривень. Не думаю, що в роздріб їх продаватимуть набагато дорожче, — зазначив у коментарі «УМ» речник цієї структури Андрій Солімов. — Ціна залежить від кількох параметрів: висоти, породи і регіону, де вирощено дерево. Найдешевше коштує метрова сосна, а от ялинка висотою два метри вже точно потягне на 50—55 гривень. Найвищі ціни (і це природньо) — у степовій зоні країни. У Криму, наприклад, ціна двометрової ялинки сягатиме і 150 гривень».
Тим часом в Українi з’явилися нові «ялинкові» тенденції — люди дедалі частіше надають перевагу купівлі ялинок у горщиках. «Якщо два–три роки тому у столиці загальний обсяг продажів таких от «ялинок на роки» не перевищував 5—7%, минулого року він зріс до 20%. Купують їх здебільшого люди прогресивних поглядів або ж іноземці», — розповіла «УМ» спеціаліст «Київзеленбуду» Олена Оганесова. Щоправда, вартість одного такого деревця коливається у діапазоні від 300 до 600 гривень. Однак і «плюсів» вистачає: живе деревце не обсиплеться у перший же день і радуватиме домашніх впродовж років. Крім того, у столиці ялинку вже можна взяти «на прокат»: за 600 гривень клієнту привезуть деревце, а після закінчення свят заберуть і повернуть половину суми застави.
До речі, сьогоднi в Києві перші ялинкові базари відкриють. У 194 місцях можна буде придбати живу хвою, а в 400 місцях — штучну. Столичні «зеленбудівці» обладнають майданчики на київських ринках, у великих торгових центрах і на зупинках транспорту. На продаж киянам завозитимуть ялинку переважно з передмістя.
ЗАСТЕРЕЖЕННЯ
У ліс ходити не варто
Лісівники застерігають українців від самовільної вирубки дерев. На свята ліс у посиленому режимі оберігатимуть природоохоронці, кожне «правильно зрубане» дерево ретельно штампується. Вже створено тимчасові пости на дорогах, задіяно мобільні бригади з працівників державної лісової охорони, міліції та Мінприроди і для патрулювання хвойних насаджень, і на базарах. Крім того, нещодавно було посилено покарання за браконьєрство: за одне спиляне деревце тепер можуть стягнути від 1 500 до 1 900 гривень штрафу. Дещо інша ситуація у великих містах. Тут хвойні дерева обробляють вапном, яке не завдає шкоди дереву, але, обсипаючись, дошкулятиме тим, хто насмілиться принести оброблену ялинку додому.