Щорічна всесвітня ініціатива Amnesty International — Марафон написання листів, присвячена Дню захисту прав людини, відбулася в Україні утретє. За умовами акції, впродовж 24 годин усі охочі могли написати від руки листа, щоб проявити власну небайдужість до порушення прав людини. «Листи мають два напрями, дві основні ідеї. Частину їх адресовано урядам тих країн, де порушують права людини. Таким чином, ми хочемо вплинути на уряди цих країн. Також можна написати листа особисто жертвам порушень прав людини, щоб висловити свою солідарність та підтримку», — розповіла «УМ» координатор акції Олена Пронічева.
Цьогорічний всесвітній марафон присвячений найбільш кричущим десяти випадкам. Деякі з них справді шокуючі. «Мене обурила історія про 38–річну профспілкову активістку Су Су Нвай, яку ув’язнили на 8,5 року через демонстрацію антиурядового плаката у М’янмі. Її неодноразово заарештовували за правозахисну діяльність, а під час арештів, що доведено, — катували. Це не припустимо», — розповіла «УМ» учасниця марафону, активіст організації «Демократичний альянс» Оксана Піддубна.
«Сотні тисяч листів, написаних під час марафону різними мовами, досягаючи адресатів, дають неймовірний результат», — веде далi виконавчий директор Міжнародної амністії в Україні Тетяна Мазур, додаючи, що минулого року в Україні зібрали більше 600 таких листів: «Ми допомогли багатьом людям, отримали безліч відгуків». У Києві марафон стартував учора о 12–й годині, а звершиться сьогодні опівдні. Аналогічна акція проходить у Дніпропетровську, Єнакієво, Чернівцях та ще дев’яти містах України.
У рамках акції учора біля адміністрації Президента відбулася акція — передача відкритого листа від громадських організацій на адресу Віктора Януковича з вимогою провести слухання на тему «Права людини в діяльності МВС».
«Нашим головним завданням є контроль над владою і вплив на неї. Влада працює якісно тоді, коли її контролює громадськість. Ще рік тому при МВС функціонував так званий Департамент з моніторингу за дотриманням прав людини, але, незважаючи на те, що наказ про створення цього департаменту не скасовано, після приходу нового керівника відомства він припинив свою діяльність. Тому слухання на тему «Права людини в діяльності МВС» повинні відбутися», — зазначив у коментарі «УМ» координатор програми, член Харківської правозахисної спілки Андрій Діденко.
Ірина ГУКАЛО
ДОВІДКА «УМ»
Міжнародний день захисту прав людини відзначається щороку 10 грудня. У 1950 році цю дату встановила Генеральна Асамблея Організації Об’єднаних Націй на честь ухвалення 10 грудня 1948 року «Загальної декларації прав людини». Цього дня ООН проголосила рівність усіх жителів планети перед законом. У 1966 році Декларацію доповнили Міжнародними пактами «Про громадянські політичні, культурні, економічні та соціальні права». За дотриманням прав людини у світі стежить Верховний Комісаріат ООН.