На цей час у світі перебувають у в’язницях 145 журналістів — це рекордна цифра за останні 14 років. Такими є дані, оприлюднені в цьогорічному звіті правозахисної організації «Комітет захисту журналістів». Ця незалежна неприбуткова організація зі штаб–квартирою у Нью–Йорку здійснює моніторинг світових ЗМІ та захищає права працівників мас–медіа. «Зростання кількості ув’язнених журналістів у всьому світі — це тенденція, яка шокує. Таке відбувається за рахунок невеликої групи країн, що систематично ув’язнюють журналістів», — застеріг очільник «Комітету» Джоел Саймон.
Автори звіту повідомляють, що лише в Китаї та Ірані перебувають за ґратами по 34 журналісти. У в’язницях Еритреї сидять 17 журналістів, Бірми — 13, Узбекистану — шестеро. Щонайменше 64 особи із загальної кількості ув’язнених працівників ЗМІ є фрілансерами, тобто не працюють на постійній основі в якомусь конкретному виданні.
Найчастіше журналісти потрапляють за ґрати за звинуваченнями в антиурядовій діяльності (саме їх найчастіше висувають представникам преси Китай та Іран), або ж і зовсім без жодних звинувачень. В Ірані більшість ув’язнених журналістів відсиджують терміни ув’язнення за висвітлення минулорічних заворушень після президентських виборів. Але не лише, бо, як наголошується у звіті, упродовж останніх двох місяців у цій країні кинули до в’язниць іще чотирьох працівників ЗМІ. Зростання ж кількості заарештованих журналістів у Китаї пояснюється передусім посиленням державної цензури та переслідувань представників мас–медіа після заворушень серед уйгурів на півночі країни та в Тибеті.