Ленінське «вчитися, вчитися і ще раз вчитися» досі актуальне, якщо йдеться про рідну мову. Адже всього троє учасників радіодиктанту, що відбувся 9 листопада, написали його без жодної помилки. Це Ольга Голобородько з Києва, Олена Тарасова із села Гусинка Куп’янського району Харківської області та Катерина Фрей, яка живе в селищі Гніздичів Жидачівського району Львівської області. Ще 177 учасників припустилися лише однієї помилки. Решта — по три і більше. Не впорався із завданням і міністр освіти та науки Дмитро Табачник, який писав диктант під прицілом телекамер. Головний освітянин країни припустився досить поширеної помилки — написав «до речі» разом. Загалом же до участі в радіодиктанті долучилися понад 11 тисяч українців. Переможці вже отримали нагороди в редакції Національної радіокомпанії України. Ще 177 учасникам надіслано заохочувальні призи поштою.
На перший погляд, текст диктанту — розповідь про львів’янина Юрія Кульчицького, який врятував Відень та навчив європейців пити каву, — був нескладним. Тож «УМ» поцікавилася в НРКУ, яких помилок найчастіше припускалися учасники акції. Здебільшого знання українців «кульгають» у написанні власних та загальних назв (Віденська битва, Запорозька Січ, турецький наступ, віденська влада, віденські вулиці) та в пунктуації (написання тире на місці пропущеного дієслова, виділення комами вставних слів). Також дуже багато учасників радіодиктанту не вжили лапки на позначення переносного значення слова («полонені» верблюди) — на цьому «хитрому» правописному моменті «спіткнулися» навіть ті, хто не припустився інших помилок у диктанті. Багатьом зіпсувало текст і вже згадане «до речі», яке не тільки слід писати окремо, а ще й виділяти комами. Отож, закликають на «Українському радіо» словами Максима Рильського, політь, дорогі українці, бур’ян у мові, чистіша від сльози вона хай буде...
ДО РЕЧІ
Наймолодшому учаснику Всеукраїнського радіодиктанту національної єдності виповнилося всього 7 років, найстаршому — 90. Найактивнішими виявилися слухачі з Києва і Львівської області. 18 листів надійшло з інших держав — Росії, США, Бельгії, Білорусі, Італії, Казахстану, Литви, Польщі, Словаччини, Таїланду. За кордоном взяти участь у радіодиктанті можна було за допомогою мережі інтернет — передачі «Українського радіо» транслюються в онлайн режимі.