Картопля, капуста, буряк і подібна прозаїчна їжа українця взимку стає на вагу золота. За минулий тиждень вартість плодоовочевого кошика українського споживача зросла одразу на 6%. За попередні сім днів, як відомо, овочі та фрукти подорожчали на 8%. «Маємо чергове сезонне, але аж ніяк не останнє подорожчання», — каже «УМ» експерт Міжнародного центру перспективних досліджень Олександр Жолудь. Експерт вважає, що так зване передноворічне зростання цін у нашій країні, як і завжди, почнеться за два тижні перед зимовими святами — тобто після 14—15 грудня.
Відвідувачі інтернет–форумів уже поспішили звинуватити у подорожчанні роздрібних продавців: мовляв, це вони після перемоги на Майдані відчули вседозволеність і почали дерти три шкури зі свого брата–українця. Частково цю позицію поділяє і держава, високі чиновники якої періодично заявляють про змову та активізують Антимонопольний комітет. Утiм овочами у нашій країні торгують так багато суб’єктів, що довести зговір не зможе навіть найприскіпливіший інспектор.
Аналітики ж пояснюють тенденцію просто. «Зберігання товару, який швидко псується, щось коштує. Останнім часом все дорожче. Через зростання вартості пального, теплоносіїв дорожчає й продукція. Транспортна складова у плодоовочевій продукції є високою», — продовжує Олександр Жолудь. Експерти вже давно б’ють на сполох: у державі хронічно не вистачає складських приміщень. Кабмін Юлії Тимошенко, до речі, свого часу «кинув» фермерів, пообіцявши їм 100 млн. гривень для будівництва складів. Ті взяли кредити, але обіцяних мільйонів від Кабміну не дочекалися. Нинішній уряд врегулювати проблему навіть не обіцяє.
«Щороку в Україні через неправильні умови зберігання згниває до 20% овочів», — каже керівник аналітичного відділу агентства «ААА» Марія Колесник. Назагал же для налагодження логістичного ланцюжка від поля до прилавка треба близько 500 млн. доларів інвестицій. Адже правильне зберігання, наприклад, картоплі вимагає, щоби цей овоч спочатку сильно охолодили, а потім, перед тим, як вести на продаж, нагріли до певної температури. Сховищ iз такими функціями у нашій державі просто не існує.
Картоплю, до речі, вважають овочем–рекордсменом подорожчання. За прогнозами, її ціна може зрости на 70—80% від первинної після збору врожаю. Вартість буряка може піднятися на 40%, а от капуста може навіть подешевшати. «Також через особливість її зберігання, — каже Жолудь. — Якщо товар треба швидко продати, то він одразу ж падає у ціні».