Учені Національної космічної агенції США відкрили цілком відмінну від відомих форму життя. І зробили це не в космосі, а на нашій планеті — в каліфорнійському озері Моно. Як повідомляє Бі–Бі–Сі, виявлена в цій водоймі бактерія живе за рахунок миш’яку, який також входить у структуру її ДНК. Тобто хімічний елемент, що є вбивчою отрутою для відомих нам досі форм органічного життя на планеті Земля, — головне джерело існування для новоявленого типу організмів. У НАСА вважають, що це відкриття вказує шлях до нових горизонтів у найрізноманітніших галузях, від медицини до альтернативних джерел енергії.
Представник НАСА Ед Уейлер стверджує, що тепер значно розширилося саме визначення життя, оскільки знайдена бактерія GFAJ–1 не є подібною до жодного з інших живих організмів, які для створення генетичного коду, зокрема і ланцюжків ДНК, використовують вуглець, водень, азот, кисень, фосфор та сірку.
Астробіолог НАСА доктор Феліза Вульф–Саймон і раніше припускала, що, з огляду на велику концентрацію миш’яку у воді озера Моно, тамтешні живі організми можуть використовувати арсен як замінник фосфору. Ці припущення підтвердилися. Розмножені в лабораторних умовах, де арсен замінював фосфор, бактерії використовували миш’як не лише для побудови ланцюжків ДНК, а й для творення білка та клітинних оболонок.
Відомо, що деякі бактерії–екстремофіли можуть жити навіть усередині ядерних реакторів. Можливо, і специфічні здібності бактерій в озері Моно є наслідком пристосування до умов середовища, зазначає Феліза Вульф–Саймон. Але навіть у цьому випадку використання миш’яку для побудови генетичного коду — це «щось більше», додає вона. «Якщо навіть організми на Землі здатні підносити такі несподіванки, то годі й намагатися уявити, чим ще може здивувати нас життя», — каже вчена. «Розшукуючи форми життя в космосі, ми відтепер повинні мислити значно ширше і брати до уваги форми можливого життя, яких ми ще не знаємо», — зазначає, у свою чергу, представник НАСА Ед Уейлер.