До 5 грудня на сайтах усіх вищих навчальних закладів мають бути вивішені умови вступу саме до цих університетів. Там детально має бути розписано, тести з яких дисциплін знадобляться абітурієнтові для вступу на той чи інший факультет, які документи потрібні та за що старшокласник може отримати додаткові бали. Про це вчора на прес–конференції в «ІМК» розповів директор Департаменту вищої освіти МОН Ярослав Болюбаш. За словами представника міністерства, вступна кампанія пройшла без особливих ексцесів. Про це свідчить і той факт, що на «гарячу» лінію МОН надійшло вдвічі менше скарг і звернень, ніж попереднього року. Тож чиновник сподівається, що й вступна кампанія–2011 буде успішною й організованою. Принаймні в нових правилах вступу вже передбачено електронний прийом документів (це дозволить уникнути черг), а термін подачі документів з 15 днів збільшено до місяця.
Єдина проблема, якої побоюються у вишах, — це суттєве зменшення в наступному році абітурієнтів. Якщо цьогоріч школи випустили близько 400 тисяч випускників, то в наступному з–за парт вийде всього 198,5 тисячi старшокласників. Відтак зменшення держзамовлення очікується на рівні 42 відсотків! Ярослав Болюбаш зазначає, що цього допустити не можна. Зараз у Міносвіти працюють над тим, аби зменшення держзамовлення не було нижчим за 20—25 відсотків.
До речі, ректори вишів пропонують ще радикальніший спосіб зберегти в цей демографічно провальний рік кількість своїх студентів. Наприклад, проректор Національної юридичної академії ім. Ярослава Мудрого В’ячеслав Комаров узагалі пропонує набирати в 2011 році студентів без вступних іспитів. І зекономити гроші на досить дороговартісній процедурі Зовнішнього незалежного оцінювання. А там, мовляв, час покаже — хто не впорається з навчальною програмою — «відсіється» після першої сесії. До речі, такий досвід існує і в є європейських університетах. Наприклад, у Лондонський університет набирають усіх бажаючих. А після першого семестру «двієчників» відраховують. Але в Україні, де всі хочуть бути юристами й економістами, цю ідею поки що не підтримали...
ДО РЕЧІ
Віктор Андрущенко, ректор Національного педуніверситету ім. Драгоманова, нагадує, що з нового року в багатьох ВНЗ будуть влаштовувати дні відкритих дверей. І радить батькам та майбутнім студентам завітати в ці дні до вишів. Не тільки, щоб поцікавитися переліком документів, необхідних для вступу, а й тим, де розташована приймальна комісія, чи буде в студента гуртожиток, в яких умовах доведеться навчатися тощо. Таке знайомство з ВНЗ піде лише на користь.