«Бо–жо–ле... Ви тільки вслухайтеся, як по–французьки це звучить!» — замріяно протягує солідний чоловік у костюмі з краваткою, відпиваючи черговий ковток зі свого бокала. Ігор — бізнесмен, його фірма давно й тісно співпрацює з французькими партнерами. Сам кілька років прожив у Франції, і коли чує заповітні слова Le Beaujolais Nouveau est arriv?! («Молоде «Божоле» прибуло!»), розпливається в меланхолійній усмішці: «Ну нарешті!». Продегустувавши довгоочікуваний напій, Ігор прицмокує: «Цьогорічний врожай, схоже, напрочуд вдалий! Минулого року була така бурда, що більше літра й не вип’єш...»
Свято «Божоле нуво», традиція якого зародилася більш ніж півтора сторіччя тому в Бургундії, вже давно вийшло за межі Франції. Ще б пак, адже молоде «Божоле» зараз імпортують у близько 200 країн світу. Не є винятком і Україна. У Києві французьке посольство минулої п’ятниці традиційно зібрало в дружній обстановці дипломатів, бізнесових партнерів, діячів культури та мистецтва та інших шанувальників Франції і «Божоле».
Скуштувати вино нового врожаю, яке називають «веселим і зухвалим», прийшов і Надзвичайний та Повноважний Посол Французької Республіки в Україні Жак Фор. На один вечір готель «Хаятт» перетворився в маленьку філію Бургундії. Рікою лилося «Божоле», у повітрі стояв аромат неперевершених французьких сирів та ковбас (традиційної закуски для молодого вина), звідусіль лунала мелодійна французька мова... «Вино — напрочуд благородний напій. Той, хто п’яніє після споживання пива або горілки, стає злим. А сп’яніння від вина — веселе!» — ділилися спостереженнями французи.
Столичні ж ресторани відзначили свято «Божоле нуво» на тиждень раніше, адже традиційно цей день припадає на третій четвер листопада.
ДОВІДКА «УМ»
Вино сорту «Божоле» виготовляють в однойменному регіоні Бургундії з винограду сорту «Гаме». Від інших вин воно відрізняється тим, що надходить у продаж одразу після завершення процесу ферментації. У «Божоле нуво» майже немає танінів, тому воно вирізняється яскравим смаком із нетерпким фруктовим букетом.