Європарламент, який кілька разів переносив розгляд резолюції щодо України, вчора нарешті ухвалив цей багатостраждальний документ за спрощеною процедурою — простою більшістю. Текст резолюції, який депутати напередодні обговорювали до пізнього вечора, де в чому виявився навіть жорсткішим, ніж прогнозували скептики. Як повідомляє «Главком», європарламентарії констатують, що місцеві вибори відбулися «за правилами», але висловлюють жаль з приводу зміни виборчого законодавства перед самою виборчою кампанією. Також у резолюції наголошується, що «після президентських виборів у січні 2010 року зросла кількість тривожних ознак ерозії демократії і плюралізму». Про це, зокрема, «свідчить поводження з деякими неурядовими організаціями» та скарги журналістів на тиск із боку власників ЗМІ щодо висвітлення певних подій. Євродепутати «наполегливо закликають український парламент ухвалити проект закону «Про доступ до публічної інформації» відповідно до європейських та міжнародних стандартів».
В Україні «пожвавилась і стала політично мотивованою діяльність Служби безпеки України, збільшились зловживання адміністративними і судовими ресурсами у політичних цілях», — констатує Європарламент, закликаючи українську владу ретельно розслідувати всі повідомлення про порушення прав і свобод, припинити їх і перевірити роль СБУ у випадках втручання в демократичні процеси. Поряд із закликом активізувати боротьбу з корупцією в резолюції висловлюється жаль «з приводу надмірної участі великого бізнесу в політичному житті».
Повністю нас від Європи не відлучають — у резолюції за Україною залишили право подати заявку на членство в ЄС, із порадою владі й опозиції «досягти консенсусу щодо євроінтеграційних устремлінь України та її довгострокової мети стати членом ЄС». Привітавши надання Україні плану дій щодо безвізового режиму з Євросоюзом, ЄСівські депутати нагадують владі Януковича, що вирішальне значення для цього матиме «зміцнення верховенства права та поваги до основних свобод».
Окрім того, Європарламент наголошує на ключовій ролі України в забезпеченні енергетичної безпеки Європейського Союзу й Київ має виконувати свої зобов’язання щодо забезпечення надійного транзиту газу через модернізовану ГТС.
ПЕРЕДІСТОРІЯ
Раніше голосування з різних причин відкладали. По–перше, цього домагалися євродепутати–соціалісти, які співпрацюють із Партією регіонів. Передбачаючи, що резолюція її «по голівці не погладить», «регіональна» українська влада прагнула, аби ухвалення жорсткого документа відбулося вже після саміту Україна—ЄС. Із цим погоджувалися й ті європейські сили, які підтримують прагнення України до вступу в Євросоюз. Окрім того, в Страсбурзі хотіли дочекатися проведення місцевих виборів, які стали для Президента Януковича та його команди серйозним тестом на європейськість. І з погляду Європи, тест цей нинішнє керівництво України склало незадовільно.