Усi розумiють, що держава сьогоднi не має можливостi встановити такi зарплати i пенсiї, як у сусiднiх розвинутих європейських країнах. Але можна i треба встановити таку, як у них, рiзницю мiж мiнiмальними зарплатами i пенсiями депутатiв i високопосадовцiв виконавчої влади та, як кажуть, простих смертних, тобто в 5—7 разiв, як у них, а не в 25—30 разiв, як зараз в Українi.
У нас також значно бiльшi витрати з держбюджету йдуть на утримання законодавчих i виконавчих структур влади, нiж у наших, у європейських, сусiдiв. Витрати можна значно зменшити i, в першу чергу, за рахунок скорочення штатiв у владних структурах. Це декларує кожний новий Президент i Прем’єр–мiнiстр, а фактично вiдбувається не скорочення, в перетасовка чиновникiв, яка приводить не до зменшення витрат на їх утримання, а навпаки, — до збiльшення.
Так, у цьому роцi перед лiтнiми канiкулами депутатiв Верховної Ради уряд додатково видiлив 100 млн. грн. на обслуговування Президента i лiкування нардепiв. І тiльки шiсть народних депутатiв iз 450 вiдмовилися вiд «оздоровчих» (16—18 тис. грн.). Яку ж треба мати совiсть, щоб, маючи зарплату 15—20 тис. грн., ще просити й одержувати цю так звану матерiальну допомогу, та ще й усякi премiальнi та пiльги.
Бiльшiсть громадян уже давно переконалися i вважають, що Верховна Рада повинна складатися не бiльше як iз 250—300 депутатiв. Як правило, саме стiльки їх бере участь у пленарних засiданнях. Сором дивитися на напiвпорожню залу, на бiганину «пiанiстiв», якi використовують картки своїх однопартiйцiв. Годi казати про їхнi «бiйцiвськi» поєдинки...
Прочитав в однiй iз газет про загальнонацiональний скандал у Польщi: один iз членiв «Лiвицi демократичної» проголосував за другого депутата, скориставшись його карткою. Депутата виключили з фракцiї, вiн вибачився перед народом, а потiм ще й партiя вибачилася. Суд ухвалив скасувати рiшення парламенту за той день. Коли такий порядок, вiдповiдальнiсть i дисциплiна буде в українському парламентi?
Микола ТИТЯНЧУК,
ветеран працi, учасник вiйни
Бар, Вiнницька область