Міністри фінансів ЄС ухвалили рішення про надання фінансової допомоги Ірландії, яка опинилася на межі дефолту. Про це на спільній прес–конференції повідомив очільник головного фінансового відомства Словаччини Іван Міклош. Вартість пакета допомоги Дубліну не повинна перевищити 100 мільярдів євро. Схвалений план фінансової допомоги Ірландії — це запобіжний захід, який має попередити поширення фінансової кризи на інші країни Європейського Союзу, передусім на Іспанію та Португалію, котрі також перебувають у скрутному становищі.
За словами міністра фінансів Бельгії Дідьє Рейндерса, донорські вливання буде частково профінансовано через «механізм порятунку країн зони євро» — пакети швидких кредитів (на суму до 60 мільярдів євро), надання яких гарантоване окремим рядком бюджету Євросоюзу. Іншу частину допомоги Ірландії планується покрити зі стабілізаційного фонду єврозони, який становить 440 мільярдів євро. Третім спонсором цього рятівного пакета має виступити Міжнародний валютний фонд. Міністри фінансів ЄС привітали рішення Дубліна звернутися за допомогою до МВФ. На такий крок уряд Ірландії наважився позавчора на своєму надзвичайному засіданні. Одночасно ірландська виконавча влада почала розробляти план жорсткої економії, розрахований на чотири роки. Згідно з переліком запланованих заходів, передбачається заощаджувати щороку 15 мільярдів євро, тобто 10 відсотків від ВВП Ірландії. Саме в обмін на здійснення цього плану МВФ погодився надати Дубліну кредит.
На цей час заборгованість Ірландії становить 19 мільярдів євро, які неможливо рефінансувати на фінансових ринках. Експерти сходяться на думці, що для порятунку ірландської економіки знадобиться щонайменше 100 мільярдів євро, хоча в Дубліні вперто не хочуть визнати ситуацію критичною. «Ірландія не є банкрутом, уряд має значні валютні резерви, — заявив учора міністр фінансів країни Браян Леніхан. Додавши: — Депозитні гроші, які знаходяться на рахунках ірландських банків, перебувають у повній безпеці». Міністр також запевнив, що «держбюджет на 2011 рік уряд Ірландії ухвалить самостійно», а не за вимогами Євросоюзу чи МВФ.
На рішення про надання Ірландії термінової допомоги одразу ж позитивно відреагували фінансові ринки: вчора курс євро зріс, відсоткова ставка ірландського урядового боргу впала, а європейські акції зросли в ціні. Раніше експерти висловлювали побоювання, що бюджетна криза в Ірландії спричинить ефект доміно й потягне за собою інші країни єврозони.