Уже з наступного року на території однієї з центральних областей України — конкретне місце «дислокації» поки що не визначено — запрацює перший на території СНД завод з утилізації пестицидів та побутових відходів. Про це під час прес–конференції в Києві повідомив директор Департаменту екологічної безпеки Мінприроди Олександр Соколов. Потужність переробного підприємства становитиме 8 тисяч тонн на рік. Реалізація проекту дозволить державі майже втричі знизити собівартість утилізації відходів, адже дотепер шкідливий непотріб з України знищували за кордоном, зокрема у Польщі.
«Для розташування заводу ми розглядаємо три області у центральній частині України, однак остаточне місце його побудови стане відоме у січні наступного року, — зазначив Олександр Соколов. — Питання фінансування проекту «практично вирішено»: до кінця 2011 року такий завод уже працюватиме на території України». Днями у міністерстві було вирішено закупити в Британії дві перші переробні установки з найсучаснішими системами очищення і фільтрації загальною потужністю 4 тисячі тонн, які, окрім знищення пестицидів, здатні переробляти ще й побутові відходи.
Посадовець також поінформував громадськість про те, що у Мінприроди розглядають можливість упровадження програми з переробки відходів та одночасного отримання електроенергії. «Шістдесят відсотків відходів мають енергетичну силу. Якщо налаштувати відповідні технології, побудувати сучасні заводи, то можна буде одержувати електроенергію», — сказав пан Соколов. Для реалізації цієї програми знадобиться 5—7 років.
За даними Національного центру поводження з небезпечними відходами, непридатних пестицидів у країні нагромадилося 21,8 тисячi тонн (офіційно — 19 тисяч тонн). Водночас незалежні екологи вважають, що непридатних пестицидів є 40 тисяч тонн. Таку цифру, зокрема, називають у Всеукраїнській екологічній громадській організації «Мама — 86». При цьому там з обережністю ставляться до планів Мінприроди щодо будівництва заводу. «Певні перестороги є, але наразі важко щось сказати з цього приводу, все залежатиме від місця розташування підприємства, від надійності його обладнання. Ми обов’язково вивчатимемо це питання», — зазначили «УМ» в екологічній організації.
ДО РЕЧІ
Невдалий досвід
Раніше в Україні вже діяло підприємство зi знищення токсичних відходів «Елга» у місті Шостка Сумської області. Проте перевірка його діяльності контролюючими органами дала результати, що просто шокували чиновників Мінприроди. Це підприємство, через відсутність необхідного обладнання, технологічно не було здатне утилізувати пестициди — відходи просто закопували у землю. Завод позбавили ліцензії, на його власника порушили кримінальну справу.