Державна влада досі не оприлюднила програми пам’ятних заходів до Дня голодоморів і політичних репресій, що відзначається щороку в останню суботу листопада. Цього разу день пам’яті припадає на 27. Широка громадськість уже заявила про підготовку до скорботних урочистостей. Позавчора Громадський комітет з ушанування пам’яті жертв Голодомору 1932—33 років в Україні, до якого увійшли кільканадцять знаних істориків, політиків і громадських діячів, оприлюднив «альтернативну» — насправді ж, власне народну, програму вшанування — план усеукраїнських заходів до Дня пам’яті жертв геноциду. На цьому тлі апатична бездіяльність нового керівництва країни виглядає дивною. І хоча на президентському сайті зберігся похапцем відновлений розділ «Пам’яті жертв Голодомору 1932—33 років», його вже добряче «почистили». Там є Закон України «Про Голодомор», кілька міжнародних актів і фотогалерея. Ні спогадів очевидців, ні аналітичних текстів уже не залишилося. Також нове керівництво держави вилучило з положення про Національну Шевченківську премію окрему згадку про твори на тему Голодомору, внесену два роки тому, аби запропонувати літераторам, музикантам і художникам образно пережити і передати досвід народного болю.
Із коментарів заступника голови адміністрації Президента Ганни Герман для «Радіо Свобода» стає зрозуміло, що влада просто «не хоче дружити з громадськістю», а відзначатиме роковини «у своєму колі». «Чому ми маємо щось оголошувати? — дратувалася пані Ганна на запитання журналіста. — Ми просто будемо вшановувати на державному рівні пам’ять безневинних жертв, які загинули внаслідок цієї страшної трагедії». Мабуть, керівництво держави обмежиться покладанням квітів (або вінка) до пам’ятника. Мільйони убитих через штучно влаштований голод знову називають жертвами «безликої» трагедії, а не конкретних дій конкретних осіб комуністичної влади.
Натомість активісти Громадського комітету закликають жителів України, незалежно від національності, громадянства та віросповідання, 27 листопада запалити свічу пам’яті. За словами одного з ініціаторів громадського вшанування, Миколи Жулинського, комітет найближчим часом поширить звернення до недержавних організацій та політичних партій iз пропозицією приєднатися до вшанування, не використовуючи при цьому партійної символіки. «Ми запрошуємо киян прийти наступної суботи на 14.30 до Меморіалу жертвам Голодомору, а о 16.00 запалити свічки, — каже пан Жулинський. — Ми ще не знаємо, чи влада дасть дозвіл на цю «вуличну акцію». Бо плани керівництва держави залишаються прихованими. Ми не знаємо — коли і куди воно піде того дня».