Учора під будівлею Верховної Ради було так само людно, як у вівторок. Голови профспілкових організацій та просто підприємці з регіонів дотрималися своєї обіцянки — в день прийняття нового проекту Податкового кодексу зібралися на мітинг у «повному озброєнні» — зі свистками, пластиковими пляшками та вболівальницькими дудками.
Над головами кількатисячного натовпу — жодної партійної символіки, тільки безліч стягів України та часто зроблені в домашніх умовах прапори з набитими через трафарет написами «Ринок Петрівка», «Житомир», «Володимирський ринок», «Луганськ», «Львів» та інші. Серед гасел проти дій влади на транспарантах помітний плакат іншого характеру: перекреслена пляшка з написом «Водка». Однак групки людей час від часу ходять до найближчого магазину «грітися».
По обидва боки від ВР — два майданчики з апаратурою. Тут по черзі виступають представники малого та середнього бізнесу з регіонів України. Ближче до огорожі протиснутися важко. Тут найактивніші учасники — найбільш «озброєні» предметами, що створюють шум. Коли виступаючі оголошують останні «польові» новини, зчиняється просто неймовірний галас. Адже повідомлення невтішні: депутати проголосували за підвищення орендної плати за земельні ділянки в три рази, а до вечора, швидше за все, кодекс приймуть повністю — Литвин погодився працювати продуктивно і без перерви. Люди скандують «Революція!» та «Владу — геть!».
Заручитися підтримкою підприємців намагається скандальний депутат Олег Ляшко. Він виступає на обох майданчиках, говорить про загальноукраїнський страйк. Люди його слухають неохоче, під час виступів багато протестувальників між собою говорять приблизно однакові речі: «Хоче «під шумок» рейтинг заробити. І владу змінити. Змінимо на «сердечних». І що?».
Час від часу вмикають патріотичну музику, як от «Не спи, моя рідна земля» гурту «Мандри», що не може не нагадувати події 2004 року. Однак обличчя і настрій протестувальників зовсім інші — ні посмішок, ні особливої толерантності: ніхто нікого поперед себе не пропускає і, наступивши на ногу, не вибачається. Люди злі й налаштовані рішуче. Хоча під час виступів переважно говорять про те, що перекривати дороги ще не час і треба трохи вичекати, висловлюють сподівання, що кодекс може «заветувати» Янукович. Якщо ж не зробить цього одразу — потрібно йти до нього і вимагати.
СТРАЙК
Учора у Хмельницькому — місті, куди їздять по товари чи не з усієї України, було закрито всі 30 ринків. 35 тисяч підприємців залишили робочі місця. Страйкувало багато «торгашів» і в інших містах, зокрема у столиці.
Голос народу
«УМ» спитала у мітингувальників–підприємців, чи готові вони йти на радикальні кроки — в тому числі силові захоплення держустанов — якщо Президент Віктор Янукович не накладе вето на новий Податковий кодекс. Усі респонденти відмовилися називати прізвища, однак у більшості були одностайними у відповідях.
Ігор, працівник Володимирського ринку, Київ:
— Готовий до радикальних дій, готовий на все. Мирним шляхом тут нічого не вирішиш — вони на наш «мир» не реагують.
Влад, Житомир:
— Безумовно, готовий до захоплення. Готовий захоплювати. Мене вже ніщо не зупинить, коли заберуть останню копійку.
Володимир, Луганська область:
— Спілкуюся з людьми — всі на це готові. Більшість підтримує. Інакше тут не вчиниш: не хочуть чути — відчують. Це правильно.
Юрій, Суми:
— Не хотілося б, щоб це сталося. Але, мабуть, цим і закінчиться. Влада поводиться нахабно, затуляє вуха й очі. А для нас їхній кодекс — просто катастрофа. Я готовий.
Оксана, Київ:
— Будемо сподіватися, що все пройде спокійно. Але не вийде — побачимо. Якщо мільйони піднімуться — нічого вони не вдіють, треба буде рахуватися. У нас народ такий — «розкачувати» треба. Але вже, думаю, «докачали». Тому це цілком можливо.
Анатолій, Київщина:
— Ми нічого не доб’ємося. Але захоплення адмінбудівель — це зайве. Все має відбутися, як під час «помаранчевої революції». Її треба повторити, влада прислухається, якщо протестуватиме вся Україна.