Такого провалу, як на переговорах щодо бюджету Євросоюзу на 2011 рік, керівництво «сполучених штатів Європи» не знало з 1988 року. Як повідомляє «Євроньюз», головним каменем спотикання на спільному засіданні Європарламенту та міністрів фінансів держав–членів ЄС стала пропозиція Єврокомісії про збільшення союзних видатків на 2011 рік на 6,2 відсотка. Група країн на чолі з Великою Британією назвала цю пропозицію «неетичною» в той час, коли країни ЄС змушені різко скорочувати свої національні бюджетні видатки. У контрпропозиції Великої Британії, Голландії, Данії та Швеції міститься згода збільшити витрати союзного бюджету лише на 2,9 відсотка. Європарламент виконав цю вимогу, скоригувавши раніше заплановане число видатків зі 130,5 до 126,5 млрд. євро, але Єврокомісія не захотіла поступитися своїми апетитами.
Аналітики вважають, що бюджетна невирішеність є ознакою політичної боротьби всередині Євросоюзу. Ще залишається шанс, що бюджет–2011 може бути ухвалений на саміті ЄС у середині грудня. Якщо ж досягти домовленості не вдасться, після Нового року набуде чинності так званий провізорний (тимчасовий) бюджет, тобто видатки на рівні 2010 року, але зі щомісячним коригуванням. Востаннє до такої практики Європейський Союз вдавався 1988 року.
Так і не вирішивши бюджетну проблему, вчора міністри фінансів держав ЄС на своєму саміті в Брюсселі почали гасити іншу пожежу: можливе банкрутство Ірландії. Фінансова криза в цій країні загрожує остаточно затягнути в кризову діру Португалію та інші країни єврозони, але Дублін уперто не бажає звертатися по термінову допомогу до Фонду фінансової стабільності ЄС. «Ми – не банкрути!» — переконував у Брюсселі ірландський міністр фінансів Брайян Леніхан. Але не переконав: фінансові ринки панікують в очікуванні кризи, аналогічної грецькій.
Із початком кризи 2007 року першим в Ірландії впав ринок нерухомості. Як наслідок, ВВП держави впродовж останніх трьох років скоротився на 17 відсотків. Уряд удався до бюджетних урізань, внаслідок чого середня зарплата в бюджетному секторі скоротилася на 20 відсотків. Але й це ще не все: на наступний рік видатки з бюджету скорочено ще на шість мільярдів євро (3,8 відсотка ВВП), а на 2012—2014 рр. планується урізати чергові дев’ять мільярдів. Такі заходи хоч дещо й вирівняли бюджетну картину, проте загальмували економічний розвиток, а рівень безробіття в Ірландії уже зріс до 13,7 відсотка. n