Експерти Міжнародного валютного фонду погодилися надати Україні другий транш кредиту «стенд–бай». Якщо тепер їхню думку підтримає і керівництво фонду, то 1,6 млрд. доларів уже найближчим часом перекочують до наших кишень. Утім ніхто у нашій державі — ні влада, якій без кредитів нікуди, ні опозиція, що закликає світ не давати гроші уряду Азарова, — не сумнівається: кошти будуть! А це значить, що гострота проблем — фінансових, соціальних тощо — у нашій державі зменшиться.
Новий кредит можна сміливо назвати соціальним: мільярд доларів МВФ погодився перерахувати до бюджету. Решту 600 мільйонів використають для поповнення золотовалютних запасів Національного банку. «Ці кошти будуть не зайвими для НБУ, — каже «УМ» експерт аналітичного департаменту компанії «Х–Trade» Володимир Олексюк. — Адже регулятор останнім часом використав зі своїх ресурсів близько одного мільярда доларів для підтримки курсу національної валюти».
Що ж стосується вливань позичених коштів до бюджету, то це палиця на два кінцi. «З одного боку, ми ніде не знайдемо таких дешевих грошей. До того ж без цих коштів країна вже не зможе функціонувати, — каже Олексюк. — З іншого боку, матимемо зростання заборгованості». Таким чином, борг державного бюджету, який уже нині деякі аналітики вважають критичним, зростатиме і надалі. Пік виплат припаде на 2013 рік. «А чи впорається з ними українська влада, залежить тільки від того, чи зуміє вона вчасно провести необхідні реформи», — стверджує експерт. Сьогоднішнє зростання ВВП на 3,5%, яке зафіксував Держкомстат, він вважає доволі обнадійливим.
Загалом же Україна може претендувати ще на вісім траншів кредиту: кожен у розмірі 1 млрд. СДР (спеціальна валюта МВФ, нині дорівнює 1,6 долара. — Авт.). Кредитори попередили — наступні рази вони вже не будуть таким поблажливими. Скажімо, на наступний рiк є дві умови: обмежити дефіцит держбюджету цифрою 3,5% та скасувати рефінансування збанкрутілих комерційних фінустанов. «Питання дискусійне, але у світі нині вважається недоцільним фінансувати з податків банки, власники яких не зуміли досягти фінансової стабільності», — стверджує експерт. На його думку, вкрай важко буде виконати й умову про дефіцит бюджету. Особливо, коли у нас не врегульовані проблеми з Пенсійним фондом та «Нафтогазом України». Скажімо, тільки останній «додає» один відсоток до показника держборгу.
Аналітики покладають певні сподівання й на Податковий кодекс — у тому контексті, як цей документ подає чинна влада. Якщо чіткі й передбачувані, хоча й не зовсім вигідні правила гри зуміють принадити до України іноземний капітал, то чиновникам буде простіше дотримуватися встановлених для них норм. У тому числі —й бюджетного дефіциту.