Учора на своїй першій прес–конференції новий Генпрокурор Віктор Пшонка практично не відійшов від традицій спілкування з «акулами пера», притаманних його попереднику на посаді — Олександру Медведьку. Перш за все, пан Пшонка заявив, що не дозволить втягнути прокуратуру у політичні ігри. Мовляв, «прокуратура і Генпрокурор незалежні від кого б не було, від зовнішніх впливів політичного тиску», а от оцінку роботі керманича ГПУ, на його думку, може дати лише Президент. У цій площині Генпрокурор запевнив, що не має з главою держави жодних особистих стосунків, окрім ділових. А усілякі чутки про те, що Віктор Пшонка нібито є кумом Віктора Януковича, Генпрокурор спростовує й називає неправдою.
«Не знаю, хто видумав цю неправду про кумівство, я думаю був би реально задоволений, якби дійсно був кумом Віктора Федоровича, — каже Генпрокурор. — Ми з Віктором Федоровичем познайомилися в 1997 році, коли я перейшов у Донецьку обласну прокуратуру, а він там працював «губернатором», тобто нас пов’язують суто ділові стосунки. Тому ніякого кумівства немає, ніякого хрещення мого сина не було і в дитинстві у футбол iз Віктором Федоровичем ми не бігали».
«Аполітичний» Генпрокурор не бачить жодного політичного підґрунтя й у порушенні кримінальної справи щодо екс–очільника МВС Юрія Луценка. Бо тут є лише факт — водій Луценка, який раніше не працював у міліції, отримав від МВС і квартиру, і пенсію, і погони. Інша справа про посадові зловживання, порушена проти екс–міністра економіки Богдана Данилишина, дещо загальмувала після його затримання у Празі. Тож ГПУ хоче активізувати процедуру екстрадиції Данилишина з Чехії.
Жодної політики не бачить пан Пшонка й у кадрових змінах в органах прокуратури. Тому зміни серед заступників Генерального, у Центральному апараті ГПУ та в регіонах триватимуть й дадуть новий імпульс роботі прокуратури, вважає пан Пшонка. І обіцяє вже у понеділок оприлюднити інформацію щодо розподілу обов’язків між своїми заступниками, серед яких кілька новопризначених. Також він не пов’язує звільнення прокурора Василькова Сергія Морозюка з місцевими виборами (цього тижня мешканці цього райцентру на Київщині пікетували адміністрацію Президента, протестуючи проти фальсифікації виборів мера та бездіяльності місцевих правоохоронців). Генпрокурор зауважив, що причина звільнення інша — зловживання моральною етикою прокурора.
Щодо резонансних справ, то наступного тижня Генпрокуратура планує передати до суду кримінальну справу за обвинуваченням екс–депутата Віктора Лозинського в убивстві селянина Валерія Олійника. Щоправда, після ознайомлення з матеріалами справи Лозинський дещо захворів й звернувся по медичну допомогу в СІЗО. Генпрокурор також запевняє, що у справі щодо зникнення харківського журналіста Василя Климентьєва, яка перебуває під його особистим контролем, звужується коло для встановлення істини.
Так само найближчим часом пан Пшонка обіцяє назвати осіб, причетних до незаконного відчуження низки комунальних об’єктів у Києві, які належать столичній громаді. Йдеться про «Київмлин», «Київводоканал», «Київхімволокно» тощо. На Різницькій також здивувалися повідомленню про спробу продажу приміщення Голосіївської райради Києва. Оголошення з такою пропозицією виставлено в iнтернеті, тож Генпрокурор уже дав доручення підлеглим перевірити інформацію про ймовірність відчуження і спроби продажу цього майна.