Ученим Європейської організації ядерних досліджень (ЦЕРН) уперше вдалося зіштовхнути у Великому адронному колайдері пучки іонів свинцю. Досі спеціалісти ЦЕРНу працювали з більш легкими частинками — протонами. За словами речниці організації Барбари Вармбайн, зіштовхування зустрічних пучків іонів, які рухаються зі швидкістю, що майже дорівнює швидкості світла, наблизило вчених до відтворення моделі Великого вибуху, внаслідок якого майже 14 мільярдів років тому народився Всесвіт. Науковці наголошують, що перша вдала спроба зіштовхування іонів — це гігантський успіх Великого андронного колайдера — найбільшого у світі прискорювача частинок.
Барбара Вармбайн пояснила, що при цьому міні–Великому вибуху вчені намагаються виявити рідкий розчин речовини під назвою «кварк–глюонова плазма», яка утворилася в перші частки секунди після Великого вибуху. Ця речовина дозволить глибше зазирнути в таємниці народження Всесвіту. Але минуть іще місяці, якщо не роки, перш ніж учені зроблять суттєві відкриття у цьому напрямі.
Перші зіткнення іонів були настільки потужними, що температура всередині колайдера сягала в мільйон разів вищої позначки, ніж у центрі Сонця. Це рекорд в історії наукових досліджень. Одночасно побито земний рекорд густоти матерії, оскільки отримано плазму, в якій немає ні частинок, ні атомів, ні навіть ядер атомів. Тобто як у момент народження Всесвіту.