Однощогловий плоскодонний дерев’яний човен зі стерном стане ще одним експонатом Музею судноплавства, який функціонуватиме у Запоріжжі. Як розповів генеральний директор національного заповідника «Хортиця» Максим Остапенко, такі судна запорозькі козаки у ХVI—ХVIII сторіччях використовували у воєнних походах. Позаяк вантажопідйомність деяких байдаків сягала 200 тонн, упродовж наступних трьох сторіч вони слугували також засобом транспортування вантажів — як Дніпром, так і Десною, Сіверським Дінцем, Доном та іншими великими річками.
Древній байдак підняли з річкового дна (до речі, не Дніпра, а його притоки Десни) й у жовтні доправили у Запоріжжя. Для чаклування над одинадцятиметровим «старичком» фахівцям надали реставраційний ангар заповідника «Хортиця», у якому нещодавно одержувала друге життя козацька «чайка».
Про ще один приємний клопіт співробітників заповідника Максим Остапенко розповів кореспонденту «УМ» учора. З’ясувалося, що у тандемі з фахівцями Інституту археології вони реалізовують ще один проект: у річищі Старого Дніпра знайдено залишки запорізького «дуба» — невеликого річкового судна. Релікт уже розкопали, і звільнену від наносів носову частину підводні археологи невдовзі почнуть піднімати на–гора. Успішно завершиться і ця акваекспедиція — матиме майбутній Музей судноплавства ще один унікальний експонат.