Ситуація, на кшталт винесеної у заголовок, склалася в обласному центрі наприкінці 1943 року. Ставка Сталіна висловлювала невдоволення з приводу, на думку Москви, зволікання з початком штурму Запоріжжя. Реалії ж були такими: шлях «саботажникам» до індустріального центру перетинали дві лінії масованої оборони — на плацдармі шириною у сорок кілометрів і в глибину до двадцяти (!) німці зосередили кількасот танків, шістсот гармат і мінометів, близько 40 тисяч вояків. Упродовж двох тижнів війська СРСР не відважувалися штурмувати захисні редути нацистів: генерали вирішили нагромадити більше сил.
Москві ж не терпілося, і сталінський штаб ультимативно визначив дату взяття Запоріжжя — 15 жовтня! Активні бойові дії почалися 10-го. За три доби було здолано першу лінію оборони. Вирішальний штурм розпочався 13 жовтня о 21.30. Наступного дня німців було відкинуто на правий берег, за ДніпроГЕС. Однак Москва поспішно відсалютувала з приводу повного визволення Запоріжжя, а не тільки його лівобережної частини. Ім'я «Запорізький» було присвоєне тридцять одному військовому підрозділу.
Історики совдепівської епохи не вельми охоче визнавали той факт, що на правому березі фашисти де-факто хазяйнували аж до 30 грудня 1943 року. Вдалося їм, зокрема, здійснити кілька підривних акцій на ДніпроГЕСі. Згідно з інформзведеннями Ставки Верховного командувача, після 14 жовтня Запоріжжя стовідсотково вважалося нашим. Відтак достеменно не встановлено, скільки ще солдатів та офіцерів Південно-Західного фронту загинуло у жовтні-грудні 1943-го, доки фашистів остаточно вибили з міста. Це сталося лише в результаті успішної операції з форсування Дніпра на Розумовському плацдармі.
Тоді, у 40—50-х роках, історію фальсифікували рукою Москви. Патріотично ж налаштовані запоріжці ніяк не можуть зрозуміти, чому до сьогодні День міста, тобто день визволення Запоріжжя, відзначають за московським «сценарієм», а не 30 грудня! А втім ледве не всі урочистості влада проводить-таки у лівобережній частині міста. Отож виходить, що біля «білого дому» облдержадміністрації фронтовики та їхнi друзi вже п'ють горілку, а по іншу сторону греблі ДніпроГЕСу ще історично воюють...