Історія незалежної України такого ще не знала: Верховний Суд подає позовну заяву проти Кабінету Міністрів. Як повідомив учора журналістам голова ВСУ Василь Онопенко, позов до уряду вже готовий, залишилося тільки направити його до Окружного адміністративного суду столиці. Предмет спору — дві будівлі ВСУ на столичних Липках, які позавчора Кабмін вирішив передати новоствореному Вищому спеціальному суду з розгляду цивільних і кримінальних справ.
«Такого ще не було в історії, щоб у Верховного Суду в незаконний спосіб серед білого дня відбирали приміщення. Це рішення не базується на Конституції і законах, воно є юридично і тактично необґрунтованим, адже ніхто не ліквідовував Верховний Суд, — заявив Онопенко. — Цим рішенням закладається серйозний конфлікт між Верховним Судом з одного боку і Вищим спеціалізованим судом та урядом — з іншого. На мій погляд, це є першою ознакою того, що держава в особі уряду не збирається виконувати рішення Венеціанської комісії, яка рекомендувала повернути Верховному Суду його повноваження».
Наразі Верховний Суд займає три будівлі на вулиці Пилипа Орлика за номерами 4, 4–А та 8. Після так званої судової реформи уряд Азарова вирішив розмістити новостворений Вищий спеціалізований суд саме в перших двох будинках, а Верховному Суду з урізаними повноваженнями залишити тільки Кловський палац по Орлика, 8. І це при тому, що будівля по Орлика, 4 перебуває в оперативному управлінні ВСУ вже 53 роки! Щодо будівлі на вул. Пилипа Орлика, 4–А, то її надано ВСУ постановою уряду ще п’ятнадцять років тому.
Окремі кабінети саме в цьому приміщенні нині залишили окремі судді, які звільнилися після судової реформи нової влади. Василь Онопенко каже, що згідно з новим законом «Про судоустрій», Вищому спецсуду мали передати лише частину приміщень за останньою адресою: тільки ті кабінети, які займали судді та їхні помічники з двох палат ВСУ — кримінальних і цивільних справ. Хоча розміщення обох судів в одній будівлі позбавляє служителів Феміди можливості належно здійснювати правосуддя. Та в результаті окремі «реформатори» вже хочуть відхопити одразу дві будівлі у Верховного Суду в центрі столиці. «Нині тут працює 60 суддів. Невже їх попід руки звідти виводитимуть!?», — обурюється Онопенко.
Голова ВСУ бачить три шляхи вирішення проблеми. По–перше, це оскарження рішення Кабміну. Водночас пан Василь каже, що ВСУ відкличе позов, якщо питання вдасться вирішити на рівні Президента Януковича. «Скоро я матиму зустріч із главою держави й повідомлю про це, щоб його не підвели через таке рішення уряду», — зазначає очільник Верховного Суду.
Другий шлях: звернення до європейських інституцій. Але найменш болючим і безконфліктним виходом із ситуації Василь Онопенко вважає відтермінування початку роботи Вищого спеціалізованого суду з тим, щоб підшукати для нього інше приміщення. Яке саме? «Це не моя функція — бігати по Києву й підшукувати приміщення для новоствореного нижчого суду», — відповідає нині голова ВСУ, який іще місяць тому нагадував владі про об’єкти, в які можна було б вселити новий суд. А це 140 суддів та 400 працівників апарату — така «армія» потребує чималого приміщення.
Василь Онопенко також додає, що багато хто хоче його відставки (особливо сім’я і дружина), але «як там кажуть в Одесі: не дочекаються!». Разом із колегами він має намір і надалі боротися за незалежність судової системи усіма законними способами.