Мокре місце від водойми

28.10.2010
Мокре місце від водойми

Озеро на Осокорках активно забудовують. (Фото Івана ЛЮБИША–КІРДЕЯ.)

Два місяці тому «Україна молода» писала про відкриття у Києві першого у Східній Європі храму мормонів (відомі вони тим, що хрестять мертвих та шанують небіблійних ангелів). Загадкова церква (такий собі мавзолей із дорогоцінного мармуру, масштаби якого вражають) віднині височіє на київській Кільцевій дорозі. Однак, виявляється, це буде не єдиний монументальний храм Церкви святих останніх днів в українській столиці.

На Осокорках активно зводять ще один релігійний комплекс мормонів. І особливо тамтешнім жителям образливо за місцеве озеро — його забудовують з усіх боків. І розширюють володіння не тільки релігійні спільноти, а й місцеве кафе.

 

Було колись озеро...

Пенсіонер Володимир Тугай, мешканець Осокорків, намагається бити на сполох: чи не єдину зелену зону відпочинку на весь їхній мікрорайон забудовують! Це озеро не має назви, його не підписують на картах Києва, тутешні ж мешканці називають його на честь вулиці, уздовж якої воно тягнеться, — Срібнокільське. Навколо ростуть дерева. А влітку, незважаючи на те, що дозволів не дає санітарна служба, багато мешканців Дарницького району тут купається — на березі є щось подібне до піщаного пляжу.

Однак площі озера вкорочуються, та й узагалі — підходів до води стає менше. «Раніше тут діти любили кататися на санчатах узимку, — пенсіонер показує на спуск до озера, густо закиданий сміттям і залишками будівельних матеріалів, — цього року, видно, вже не зможуть».

Уздовж цієї занедбаної гірки до водойми тягнеться металевий паркан. Над ворітьми будівельної огорожі встановлено інформаційний щит. Як тут зазначено, на березі озера представники Церкви Ісуса Христа Святих останніх днів (у народі більш відомі як мормони) будують релігійний комплекс. За планом, релігійники планують встановити чотири корпуси. Тут діятиме їхня недільна школа. Територія площею 1 324 квадратні метри для мормонів, схоже, виявилася замалою. Тому служителі церкви взялися «розширюватися» — засипали частину прибережної зони і клаптик самої водойми.

Конкуренти — по сусідству

Крім «наступу» мормонів, інтенсивне будівництво свого храму на березі озера проводить і римо–католицька церква. Причому в тісному сусідстві, за кілька десятків метрів від храму мормонів. Закінчити планують до 2014 року.

Однак на цьо­му «освоєння берега» озера не закінчується — за римо–католиками працює кафе «Каракум» із щедро розставленими столиками і парасольками навколо. Тут же, схоже на те, будується доповнення і для «Каракуму» — дах новенької двоповерхової будівлі вже перекрили.

Про жодне з цих будівництв не повідомляли мешканців мікрорайону Осокорки. Громадських слухань не проводили. Не обговорювалися ні добудови мормонів, ні римо–католиків, ні «Каракуму». За цей час громада зверталася і в Генпрокуратуру, і до заступника міністра внутрішніх справ, і до начальника Головного управління МВС України в Києві, представників опозиційних сил у Київраді. На думку мешканців, забудова прибережної зони озера порушує статті Водного і Земельного кодексів, статтю 142 Конституції, яка говорить, що «територіальним громадам на праві власності належить рухоме і нерухоме майно, доходи бюджетів, земля і природні ресурси». Однак відповіді державних інстанцій, як часто буває, виявилися традиційними — відписками і обіцянками розібратися.

Мешканці з’ясували: забудова озера законна. Право на будівництво мормони отримали ще в 1999 році, римо–католики — у 2005. Всі рішення надала Київрада. Дарницька райрада навіть не спробувала захистити права мешканців району. Однак громада здаватися не збирається, планує відстоювати свої позиції в суді. І навіть якщо не вдасться домогтися знесення об’єктів — вимагатимуть хоча б перепрофілювання будівель.

Сава Максимчук
  • Навiщо Києву вулиця Табiрна,

    ...Я вийшов iз вулицi Пилипа Орлика, повернув на Михайла Грушевського, пересiк Богдана Хмельницького, спустився на Петра Сагайдачного... Сьогоднi в це важко повiрити, але чверть вiку тому про такi назви годi було й думати. Справдi, в перший рiк Незалежностi столиця України ввiйшла з вулицями Ленiна, Свердлова, Дзержинського, Жданова, Кiрова, Куйбишева, Орджонiкiдзе, Менжинського, Володарського, Косiора, Постишева, Мануїльського, площами Жовтневої революцiї, Ленiнського комсомолу, Брежнєва тощо. Та що там вулицi та площi, найпрестижнiшi центральнi райони столицi iменувалися Ленiнський, Радянський, Жовтневий, Московський, Ленiнградський, а в цих районах найошатнiшi вулицi носили iмена класикiв марксизму-ленiнiзму, росiйських революцiонерiв, агентiв ленiнської «Іскри» та мало не всiх членiв ленiнсько-сталiнського ЦК. >>

  • Розшукується дизайнер

    Будь-яку потрібну та корисну справу можна зіпсувати. Власне, для цього достатньо грати не за встановленими правилами, а за тими, що відповідають кон’юнктурі сьогоднішнього дня. Киянам обіцяли відкритий конкурс, на якому обиратимуть головного архітектора міста. >>

  • Митарства українського трамвая

    Кілька місяців тому на розширеному засіданні Ради директорів підприємств, установ та організацій міста Києва було підписано угоду про об’єднання зусиль київської міської влади та бізнесу щодо розвитку внутрішнього ринку задля сталого економічного розвитку міста. Свої підписи під документом поставили міський голова Києва Віталій Кличко, президент Українського союзу промисловців і підприємців Анатолій Кінах та голова Ради директорів підприємств, установ та організацій Києва Олександр Осадчий. >>

  • Чи повернуть киянам Довженків кінотеатр?

    Із плином часу залишається все менше тих, хто пам’ятає про кінотеатр імені Олександра Довженка, який колись розташовувався на проспекті Перемоги, 24а. Цю не надто ошатну споруду було знесено кілька років тому, і на її місці має з’явитися сучасний кінокомплекс. >>

  • Київ без крил

    У митрополичих палатах у «Софії Київській» того дня збирали підписи під зверненням до Кличка і Порошенка передати під музей авіації будинок сім’ї Сікорських на Ярославовому Валу, 15-б і перейменувати аеропорт «Київ» (Жуляни) на честь Сікорського. Підписатись під одним зі звернень не виходило. Активісти обидві вимоги оформили в одному листі. >>

  • Де сидять художники?

    Київ усе більше переймає європейські традиції, наповнюючи вулиці креативними елементами вуличного дизайну — від паркових скульптур на Пейзажній алеї та лавочок у вигляді чашок на Прорізній до розмаїтих нетривіальних «пам’ятників» — Їжачку в тумані, закоханим ліхтарям, табуреткам. >>