У Віктора Януковича тепер теж є власний «іменний» календар. На кожен місяць — фотографія молодої дівчини та резонансне питання. За задумом авторів–упорядників, студентів Київського національного університету імені Тараса Шевченка, кожен місяць наступного року глава держави даватиме відповідь на одне із запитань: «Коли буде доступне житло для молодих сімей?», «Що робити з Президентом, який не виконує своїх обіцянок?», «Коли українські ВНЗ даватимуть практичні знання?», «Коли чиновники нестимуть відповідальність за хабарі?», «Смерть Ігоря Індила: службова недбалість?», «Де інфраструктура до Євро–2012?», «Як забезпечити чесний вступ у виші?», «Чому Україна впала в рейтингу свободи преси на 131–ше місце?», «Хто вбив Георгія Гонгадзе?», «Скільки ще ми будемо знущатися над Конституцією?», «Чи залишиться українська єдиною державною?», «Журналістика — не проституція. Правда ж?».
Як розказав «УМ» один з організаторів проекту, студент 3–го курсу Інституту журналістики Олександр Клімашевський, запитання розробив він iз трьома товаришами, які виступили в ролі фотографів проекту: «Кожна дівчина могла вибрати собі питання, що її найбільше хвилює, і вирішити, як представлятиме його на фото». Загалом знадобилося три доби підготовки та сім годин студійних зйомок.
За словами Олександра, наштовхнув їх на ідею скандальний еротичний календар, який випустили студентки факультету журналістики МДУ на день народження Володимира Путіна. На сторінках «подарунка» напівоголені дівчата просили прем’єра «покатати на «Ладі Калині», або просто стверджували «ви — найкращий». Тоді ця ідея обурила ще одну групу студентів МДУ, які у відповідь випустили інший календар, де дівчата із заклеєними ротами ставили Путіну гостріші запитання, на кшталт «Хто вбив Ганну Політковську?».
Співрозмовник «УМ» не вважає себе плагіатором і вбачає у схожих календарях потенціал форми протесту. «Такий проект і такий формат може стати своєрідним флешмобом у кожному місті, бо ж усюди є проблеми. Можливо, в такому форматі влада на місцях зможе почути людей», — прогнозує Олександр.
В Україні це теж уже не перша спроба «календаризувати» політичний дискурс. Нещодавно студенти Харківського національного університету імені Каразіна також створили календар із запитаннями Януковичу. Щоправда, харківські студенти вирішили не займатися друком та розповсюдженням календаря, він є доступним лише в інтернеті. У Києві такої практики не схвалюють: «Якщо його не побачить влада, то який тоді сенс?» — запитує Олександр Клімашевський. Частину невеликого накладу, який студенти роздрукували власним коштом, уже доставлено до адміністрації Президента. Ще один примірник вишлють замовним листом особисто Януковичу. Решта — залишиться в авторів, моделей та їхніх друзів. Студенти запевняють: у виготовленні календаря вони не отримували допомогу від жодної політичної сили.
У адресата вже встигли зреагувати на календар. «Це свідчить про те, що в Україні є свобода слова, що б там не казали. Це прикмета демократичності українського суспільства», — заявив в ефірі «5–го каналу» Денис Івасенко, керівник прес–служби Президента.
Олександр Клімашевський не приховує: від початку ідея не знайшла підтримки в керівництва інституту. Проте ймовірних проблем iз навчанням студент не боїться, адже «цей проект жодним чином не порушує статут університету».