Незважаючи на поступове зближення Європейського Союзу з Білоруссю, Рада ЄС продовжила візові санкції для високопосадових білоруських чиновників. Як повідомляє Бі–Бі–Сі, це рішення стосується 41 представника керівництва Білоруської держави, в тому числі й президента Олександра Лукашенка. Втім щодо нього та ще 34 iз цих чиновників санкції заморожені, тож фактично вони можуть в’їжджати на територію Євросоюзу.
Не дозволять перетнути кордон лише п’ятьом: колишньому командирові спецназу Дмитру Павличенку, екс–міністрам внутрішніх справ Юрію Сивакову й Володимирові Наумову, яких підозрюють у причетності до зникнення політичних опонентів Лукашенка, колишньому генпрокуророві Віктору Шейману та очільниці білоруського Центрвиборчкому Лідії Єрмошиній. Голова ЦВК потрапила в перелік персон нон–грата у грудні 2004 року, після непрозорих парламентських виборів у Білорусі та референдуму, який дозволив Лукашенкові балотуватися на посаду президента необмежену кількість разів. «Це звичайна, що називається, впертість, прийнята одного разу позиція, яку не хочуть переглядати, от і все. Я вже давно нічого не чекаю. Тому не відчуваю ні зачарування, розчарування, вважайте, я індиферентна до цієї ситуації», — заявила Єрмошина в інтерв’ю Радіо «Свобода»..
У білоруському МЗС висловили «жаль з приводу того, що Рада ЄС не змогла подолати інерційну логіку санкціонного мислення», водночас привітавши задекларовані Євросоюзом наміри «продовжити взаємодію з Білоруссю, включно з контактами на найвищому політичному рівні».
Білоруська опозиція до нібито «каральної» політики ЄС щодо режиму Лукашенка ставиться скептично. «Офіційний Мінськ мало турбують санкції, не викликали очікуваного Європою ефекту і вже неодноразові заморожування цих санкцій. Білоруський режим від цього помітно не виправився, — зазначає правозахисниця Людмила Грязнова. — А зараз ситуація дедалі більше нагадує розгубленість у пристойній сім’ї, де завагітніла дочка–хуліганка. Рідні впевнені, що нічого путнього вона не народить, але чекають: раптом розсмокчеться. Так і Європа: вкотре пропонує подумати, змінити поведінку, а снігова куля проблем тим часом наростає, хіба що видозмінюючись».
А ТИМ ЧАСОМ...
Другий саміт учасників програми Євросоюзу «Східне партнерство» відбудеться у травні 2011 року. Таке рішення ухвалили міністри закордонних справ 27 держав–членів ЄС на своєму засіданні в Люксембурзі. Як зазначає прес–служба Ради ЄС, саміту передуватиме міністерська зустріч учасників «Східного партнерства» у листопаді цього року в Брюсселі.