В інтернеті з’явилася чергова порція таємних документів Пентагону та американського уряду, які стосуються інтервенції та окупації Іраку. Скандальні матеріали викладено на сайті Wikileaks, який у липні спричинив сенсацію, розмістивши у всесвітній мережі 80 тисяч секретних матеріалів про війну в Афганістані. «Іракський» пакет іще більший — 400 тисяч документів.
Нові документальні свідчення стосуються переважно поведінки американських військ в Іраку та їхніх місцевих союзників. Як зазначає британська газета «Дейлі телеграф», частина документів свідчить: американські війська не звертали увагу на те, що іракські війська та поліція піддавали в’язнів тортурам. Оприлюднені матеріали також підтверджують, що шиїтських повстанців в Іраку підтримував Іран.
Так зване «іракське досьє» охоплює період із березня 2003–го до кінця 2009 року. За цей час в Іраку загинуло 109 тисяч людей, із них понад 66 тисяч — мирні мешканці. Документи зайвий раз підтверджують, що плануючи війну в Іраку, попередня американська адміністрація не надто переймалася розвитком подій після повалення режиму Саддама Хусейна, тому в країні запанував хаос. Світові ЗМІ наголошують, що результати цього хаосу, особливо в площині порушення прав людини, потребують детального розслідування. Водночас Пентагон заявив, що ніяких додаткових розслідувань проводити не збирається.
Портал Wikileaks заздалегідь попередив офіційний Вашингтон про свої наміри оприлюднити таємні документи армії США. Це спричинило в Пентагоні великий переполох. Речник військового відомства Девід Лапан на початку минулого тижня застеріг усі американські та світові ЗМІ не передруковувати та не коментувати ці матеріали. При цьому він цілком відверто визнав, що Пентагон здійснював тиск на Wikileaks, вимагаючи не публікувати секретні матеріали, а повернути їх американській армії. Вашингтон також тиснув на уряд Швеції з вимогою не надавати притулок засновнику та власникові порталу Джуліану Ассанджу.
Починаючи з першої публікації, військове відомство США зливає в інтернет та світові ЗМІ компромат на австралійця Ассанджа. Пентагон також створив «групу швидкого реагування» в складі 120 військових фахівців із роботи зі ЗМІ, розвідників та військових, завданням яких є ліквідація наслідків публікації дискредитаційних матеріалів. А поки вони працюють, Wikileaks збирається оприлюднити третю партію із 500 тисяч таємних документів міністерства оборони США, в яких також ідеться про війну в Іраку.