Після майже 130 років після втрати власного узбережжя Болівія нарешті знову отримала доступ до Тихого океану. Сталося це не з доброї волі Чилі, яка колись відібрала у своєї сусідки статус морської держави, й навіть не завдяки будівництву 150–кілометрового підземного тунелю з виходом до моря, як раніше пропонували болівійському уряду троє чилійських архітекторів–відчайдухів. Шматком свого узбережжя з «ображеною» державою поділився інший сусід — Перу.
Як повідомляє британська газета «Гардіан», відповідної домовленості було досягнуто на переговорах президента Болівії Ево Моралеса з його перуанським колегою Аланом Гарсіа в портовому місті Іло, столиці однойменної провінції Перу. «Несправедливо, що Болівія не має власного виходу до моря. У Болівії є таке ж право на Тихий океан, як і в інших», — наголосив очільник Перу. Обмінявшись найвищими державними нагородами (Моралес отримав від Гарсіа орден Сонця Перу, у відповідь повісивши на шию колеги орден Андського кондора), двоє президентів вирушили на берег — сфотографуватися на тлі океану неподалік того місця, де незабаром постане перший iз кінця ХІХ сторіччя болівійський порт.
За умовами угоди з Перу, Болівія отримала у своє розпорядження ділянку під будівництво гавані за десять кілометрів від Іло — поки що терміном на 99 років. Щасливий Моралес на радощах заявив, що якщо коли–небудь одружиться, то проведе свій медовий місяць саме тут — у подарованому перуанцями порту.
Болівія втратила вихід до моря 1884 року за умовами мирного договору з Чилі, який поклав кінець Другій тихоокеанській війні, що тривала п’ять років. Разом із провінцією Антофагаста переможена країна втратила і 350 кілометрів узбережжя. Відтоді мрія «повернути собі море» стала для Болівії визначальною — відповідна обіцянка стоїть на чільному місці у програмах кандидатів на всіх президентських та парламентських виборах.