Невеличке курортне містечко Довілль на французькому узбережжі Ла–Маншу на два дні стало одним із центрів світової політики: там проходив саміт лідерів Німеччини, Франції та Росії — канцлера Ангели Меркель і президентів Ніколя Саркозі та Дмитра Медведєва. Іще до початку перемовин, які відновилися після п’ятирічної перерви, троє лідерів назвали їх «мозковим штурмом» щодо взаємного зближення між Росією і Заходом. Повечерявши в дружній обстановці в понеділок, учора «велика трійця» взялася до серйозної частини переговорів, у програмі яких були також питання зближення Росії з НАТО, ядерної програми Ірану, обговорення пропозицій щодо створення Угоди про європейську безпеку, розміщення систем ПРО в Європі тощо. Зокрема, Медведєв заявив, що Росія візьме участь у саміті Росія—НАТО в рамках саміту Північноатлантичного Альянсу 19—20 листопада в Лісабоні.
Для Дмитра Медведєва, який у своєму мікроблозі на «Твіттері» не забув похвалитися тим, що вони «пили каву із Меркель» після того, як усі втрьох «провели хороший вечір», важливим було ще одне питання: запровадження безвізового режиму Росії з Євросоюзом. Колеги по кавуванню–чаюванню Дмитра Анатолійовича обнадіяли. «Думаю, років через 10—15 Росія з Євросоюзом увійдуть у єдиний економічний простір зі спільною концепцією безпеки», — заявив на підсумковій прес–конференції по завершенні зустрічі Ніколя Саркозі. А тоді, мовляв, і віз для в’їзду «єдиних» громадян до ЄС не потрібно буде.
За інформацією РІА «Новості», всі троє лідерів висловили надію на те, що обговорення безвізового режиму «досягне прогресу на грудневому саміті Росія—ЄС». Франція та Німеччина є найбільш впливовими країнами Євросоюзу, й інші члени ЄС часто дорікають, що Кремль віддає перевагу домовленостям із «важковаговиками», ставлячи інших перед фактом. У дипломатичних колах деяких європейських держав наголошують, що перед установленням безвізового режиму з Росією варто було б вирішити питання запровадження такого режиму з Україною. Цю тему офіційний Київ планує порушити через місяць на саміті Україна—ЄС у Брюсселі, проте щонайменше у Парижі та Берліні до наших перспектив у цьому сенсі ставляться скептично: мовляв, спершу стільці, тобто виконання Україною всіх належних умов, а вже потім — безвізовий режим.
Високо оцінивши результати саміту в Довіллі, Медведєв, Меркель і Саркозі вже планують наступну тристоронню зустріч у Росії або Німеччині. Пані Ангела висловила готовність «хоч туди, хоч туди», а чоловіки галантно погодилися на Німеччину. «Пропускати дам уперед — це добре, але ми ще поговоримо про це з паном Медведєвим», — скромно відповіла фрау канцлер.
ДО РЕЧІ
Напередодні саміту в Довіллі президент Росії Дмитро Медведєв у Кремлі особисто вручив високі державні нагороди низці співробітників Служби зовнішньої розвідки РФ, серед яких були і ті, кого влітку цього року вислали зі США та Британії за шпигунську діяльність.