Експозицію «Шляхи до свободи», присвячену історії Польщі 1956—1989 років та знаменитій профспілці «Солідарність», українці мають нагоду побачити першими на теренах колишнього СРСР. «Ця виставка проїхала всю Європу, але оминула колишній Радянський Союз, — зазначив директор Польського інституту в Києві Ярослав Ґодун, відкриваючи експозицію у столичній галереї «Лавра». — До України виставка приїхала у досить складний момент для самих українців. Сподіваюся, що не занадто пізно».
Історія «Солідарності» представлена у вигляді звивистого коридору, крокуючи яким відвідувач повністю занурюється в історичні події. Стіни цього коридору виготовлені з великих та напрочуд якісних документальних фотографій, у деякі вмонтовано мультимедійні екрани, трапляються і справжні артефакти часів спротиву: друкарський верстат, робочий одяг тощо. Починається експозиція з опису «радянських» часів Польщі. На фото — порожні прилавки, а просто в залі стоїть модель магазину тих часів із вагами та касою. З краму вдосталь лише «оранжини», можна навіть почастуватися пляшечкою. Це фарбована та підсолоджена «газировка», досить бридка на смак. В уявленні багатьох поляків вона залишається неодмінним атрибутом радянської влади.
Далі фотографії розповідають про історію заворушень, формування «Солідарності», найвідоміші страйки тощо. Перехід до бойового стану в 1981 році відзначено проходом через чорну завісу, що закриває коридор.
Створення «Солідарності» називають початком кінця комунізму в Східній Європі. Профспілку було засновано після страйку 14 серпня на гданській верфі імені Леніна. Головою страйкового комітету тоді став Лех Валенса. Страйкарі висунули 21 вимогу до влади, центральною з яких було існування незалежних профспілок. Згодом до лав «Солідарності» входив кожен третій дорослий поляк.
Виставка триватиме до 30 жовтня в галереї «Лавра», вхід безкоштовний.