Якщо якісь недоброзичливці вважають, що Віктор Янукович погано орієнтується в українській історії або географії, то дарма. І про історію, і про культуру, і про географію, політичний та економічний потенціал своєї країни нинішній Президент не лише сам знає, а іншим може розповісти — як–от венесуельському колезі Уго Чавесу. Вчора одіозний президент Венесуели після поблажливих обіймів кремлівського союзника Медведєва і дружніх лобизаній білоруського лідера Лукашенка потрапив на гостину й до українського «бацьки». Якому так сподобалося проводити лікнеп для необізнаного гостя, що замість запланованої години зустріч двох президентів тривала аж 1 годину 45 хвилин.
І справді, треба ж надолужувати недосказане під час скорочених зустрічей із європейськими лідерами. Йдеться про Януковича, бо Чавеса, з огляду на ворожнечу зі США, епатажну поведінку й вислови на кшталт «усі американці — гівнюки», «маленька шавка» (про екс–президента Мексики Вісента Фокса) чи «пані кацлер (звертаючись до канцлера ФРН Ангели Меркель. — Ред.), ви можете йти на...», у цивілізованому світі ніхто й не приймає. Ну або майже ніхто, бо, скажімо, в програмі нинішнього заокеанського турне президента Венесуели, окрім Росії, Білорусі, України та Сирії, є ще й Португалія. Та це, швидше, виняток, який підтверджує правило. Подейкують, що цього разу Чавес збирався заїхати ще й до Китаю, але чи то з небажання псувати відносини з Вашингтоном, чи то з якоїсь іншої причини комуністичний Пекін вирішив не ризикувати.
На відміну від України, яка, попри заяви нинішніх господарів Банкової про збереження курсу на вступ до ЄС і стратегічного партнерства зі США, тепер більше орієнтується на позицію великого північного сусіда. «Мій друг Янукович», — заявив Уго Чавес на прес–конференції по завершенні переговорів з українським Президентом. І, щоб ніхто не сумнівався, що він не сам у гості напросився, а запрошений «другом», повідомив, звертаючись до колеги: «Мені дуже приємно було почути про вашу перемогу, про твоє повернення, яке забезпечив український народ. Ти мені сказав: більше часу марнувати не можна. Спасибі тобі, Януковичу, за те, що ти мене запросив».
В. Я., у свою чергу, запевнив, що Україна зацікавлена в поглибленні взаємовигідного партнерства з Венесуелою, і заяви, які він почув від Чавеса, «надихають на велику перспективу наших відносин». Принагідно Президент висловив сподівання, що найближчим часом в Україні буде відкрито дипломатичне представництво Венесуели.
Президенти, зокрема, домовилися про запровадження Дорожньої карти з метою активізації двосторонніх міждержавних відносин на політичному та економічному рівнях, про спільний видобуток нафти і газу на території Венесуели в басейні річки Оріноко і про транспортування венесуельської нафти до Білорусі через територію по нафтопроводу «Одеса–Броди». Щоправда, для цього його треба нарешті запустити в аверсному режимі (нагадаємо, досі «ОБ» працює в реверсному режимі, перекачуючи нафту з Росії до одеського порту). Раніше готовність до цього висловлював міністр палива та енергетики Юрій Бойко. Принагідно Янукович висловив переконання, що ці домовленості не зіпсують відносини України з Москвою, після сварки з якою Олександр Лукашенко й почав домовлятися з латиноамериканським лідером про постачання нафти з Венесуели. Напередодні, під час візиту Чавеса до Мінська, ЗАТ «Білоруська нафтова компанія» й компанія «Петролеос де Венесуела» підписали контракт на поставку венесуельської нафти до Білорусі у 2011—2013 роках обсягом 10 мільйонів тонн щороку.
Після переговорів на Банковій Уго Чавес поїхав ознайомлюватися з виробничими потужностями Авіаційного науково–технічного комплексу ім. Антонова.