Загорнутий у непривабливе синє «павутиння» Одеський оперний театр днями проспівав свою заключну в цьому сезоні лебедину пiсню. Останнім спектаклем у невiдреставрованій оперi стало «Лебедине озеро». Після цього театр припинив своє функцiонування — до повного закiнчення реконструкцiї. А вона триває уже цілих сім років. Унiкальна будiвля вiденських майстрiв — архiтекторiв Фельмера та Гельмера — «хворiє» вiд початку створення. В 1883 році, у день закладення фундаменту, була злива. Як з'ясувалося згодом, ця прикмета не принесла будiвлi удачi. Понад сотню рокiв одеська опера жила зi «смертельним дiагнозом» — просiдання грунту під нею загрожувало архiтектурному шедевру цiлковитим зруйнуванням. На щастя, після укріплювальних робіт сьогоднi проблема не стоїть так гостро.
Чиновники обіцяють, що «хвора» будівля уже цього року буде «вилікувана» повністю. Зокрема, стільки часу на реставрацію дав під час своєї зустрічі з мером Одеси Русланом Боделаном Леонід Кучма. А Прем'єр-міністр України Віктор Янукович, відвідавши Одеський оперний напередодні Дня театру, пообіцяв, що з держбюджету надійдуть 30 мільйонів гривень на завершення ремонту.
Проте фахівці вважають, що на реставрацію об'єкта потрібно витратити ще 78 мільйонів гривень. За словами керiвника Управлiння охорони об'єктiв культурної спадщини Наталі Штербуль, вiд початку реконструкцiї i до 26 квiтня поточного року театр отримав трохи більше 67 мiльйонiв гривень, левову частку яких склала субвенцiя з держбюджету — 38,4 мiльйона гривень. Ще понад 12 мiльйонiв гривень надiйшло з обласного бюджету, 100 тисяч видiлив мiський бюджет. Чимало допомагали й меценати — за рахунок благодiйних внескiв громадян на пiдтримку театру витрачено майже 16 з половиною мiльйонiв гривень. Навіть по допомогу до городян звернулися. Нині на центральнiй вулицi Одеси — Дерибасiвськiй — встановлено макет оперного театру — як вiн має виглядати пiсля реставрацii. Мiнiатюрна одеська опера не лише тiшить перехожих, а й закликає їх зробити пожертвування на ремонтнi роботи. Утiм, каже Наталя Штербуль, з «копилки», що на Дерибасiвськiй, на наш рахунок досi не надiйшло жодної копiйки».
Наталя Анатолiвна додала, що до дня мiста, який Одеса вiдзначатиме 2 вересня, можна закiнчити лише зовнiшню реставрацiю будiвлi, але кiнцева здача об'єкта вiдбудеться нiяк не ранiше грудня. Чорновi роботи, тобто зміцнення фундаменту й укрiплення перекриттiв мiж поверхами, на сьогоднi вже майже завершено. Але попереду — найскладнiша, копiтка робота: реставрація зали, декору театру та сценiчного комплексу (механiка, свiтло, звук). I оскільки грунтовної дiагностики примiщень, якi продовжують експлуатувати, ще не робили, обстеження зали театру може виявити низку неприємних несподiванок.