Після 69 днів підземного ув’язнення чилійські шахтарі нарешті почали виходити на волю. Вчора опівночі за місцевим (о шостій ранку за київським) часом рятувальні загони підняли на поверхню першого з 33 гірників, які з 5 серпня перебували під завалом на 625–метровій глибині після аварії на шахті «Сан Хосе» в чилійській пустелі Атакама. За безпрецедентною рятувальною операцією, затамувавши подих, стежив увесь світ. Прямий репортаж із місця подій вели багато інтернет–сайтів і телеканалів, а біля шахти, окрім рідних та друзів, урятованих вітали президенти Чилі та Болівії — Себастьян Піньєра й Ево Моралес (нагадаємо, один із полонених шахтарів — громадянин Болівії).
Шахтарів підіймали на поверхню по одному в спеціально сконструйованій капсулі «Фенікс–2», у розробці якої брали участь фахівці американської космічної агенції НАСА. Але спочатку в шахту спустили рятувальника Мануеля Родрігеса, який підніметься на поверхню останнім, та двох журналістів — для ведення прямого репортажу. Упродовж перших годин на поверхню вийшли п’ятеро шахтарів. На підняття кожного знадобилось близько 30 хвилин, тож до сьогодні врятувати мали всіх.
Перший iз визволених шахтарів, 31–річний батько двох дітей Флоренсіо Авалос Сільва, ступивши на землю вигукнув: «Це Боже чудо!» Другим підняли 40–річного електрика та профспілкового активіста Маріо Сепульведу, який за час перебування під землею освоїв ще й фах оператора: це він записував на відео більшість послань шахтарів до їхніх родин та зовнішнього світу. Болівієць Карлос Мамані, що вийшов на поверхню четвертим, відбуде на батьківщину президентським літаком разом із Ево Моралесом.
Після привітань і обіймів із рідними врятовані переходили під опіку медиків. Як з’ясувалося, більшість із них перебувають у задовільному фізичному стані, а от із психічним розбиратимуться психологи. Після 48–годинного карантину й медичних перевірок гірники зможуть возз’єднатися з родинами і поспілкуватися з журналістами. «На волі» шахтарів чекає багато підготовлених різними країнами сюрпризів: від безкоштовного відпочинку в Греції та запрошень на матчі футбольних клубів «Реал Мадрид» і «Манчестер юнайтед» до грошової винагороди від рідного уряду в розмірі 10 тисяч доларів кожному.