Уперше в історії нашої держави влада запровадила обмеження на продаж за кордон гречки. Експортна квота продукту, який влітку став стратегічним, — ... одна тисяча тонн. «Це смішна цифра, яка свідчить про де–факто цілковиту заборону експорту», — коментує «УМ» фінансовий аналітик АПК компанії «Інвестиційний капітал Україна» Андрій Товстоп’ят. Причина обмеження — дефіцит товару на внутрішньому ринку. За даними аналітиків, країні нинішнього року не вистачає близько 20 тисяч тонн гречки. Звідси й рекордні ціни: вартість кілограма крупи доходила до 20 гривень.
Попри бадьорі заяви уряду, що жодних проблем у галузі він не бачить і подорожчання — лише підлі підступи спекулянтів, насправді ж ситуація виглядає зовсім не так блискуче. «В останні п’ять років рентабельність вирощування гречки для сільськогосподарських підприємств коливалася від мінус десяти до плюс десяти відсотків», — продовжує Товстоп’ят. Простіше кажучи, за свою працю селяни отримували, в середньому, прибуток нуль відсотків. Або кілька гривень заробку, якщо пощастить. Інша проблема: гречка як культура має дуже низьку врожайність — близько семи центнерів iз гектара. І коли на світовому ринку з’явилася вигідна пропозиція експорту ріпаку, господарства почали масово «зраджувати» народно–фольклорному продукту. «Навіть за найгіршої ситуації прибутковість «енергетичних культур» була вдвічі більшою», — каже експерт.
Перший дзвіночок для влади, яка не виявляла бажання втручатися у ринок, продзвенів ще торік: на ринку почав формуватися образ дефіциту. Але на нього не звернули уваги. Намагання ж Кабміну Миколи Азарова діяти звичним для нього шляхом — через Антимонопольний комітет — ні до чого не призвели. Виробників гречки в Україні є дуже багато, і за подiбних обставин жодної змови бути не могло.
Відрегулювати ситуацію зможе хіба що сам ринок. Але трапиться це щонайменше через два–три роки. «Найближчим часом ціни на гречку не впадуть, — переконаний Товстоп’ят. — Адже виробники чудово знають цифру дефіциту і за таких умов не мають жодних підстав зменшувати відпускну вартість». До речі, переробники нині відвантажують у торговельні мережі гречану крупу приблизно по 15 гривень за кіло — майже стільки ж вона коштує в магазині.
Дефіцит, який ми маємо сьогодні, вилізе боком вже наприкінці цього маркетингового року — восени 2011. У цей період аналітики очікують чергового стрибка цін. А далі крива обіцяє повзти донизу. «За нинішніх відпускних цін рентабельність вирощування гречки становить близько 50%, — резюмує Товстоп’ят. — Ринок, звичайно ж, на це відреагує». Тобто, чим більше гречки виростять в Україні, тим нижчою буде її вартість. А наразі доведеться згадати, що й в останні роки СРСР пакетик iз гречкою входив до стандартного набору «дефіцитів».
ДО РЕЧІ
Посіви скорочуються
За даними аналітиків консалтингової компанії «ААА», посіви гречки в Україні впродовж останніх десяти років щорічно знижувалися в середньому на 11%. У XXI столітті найбільший показник був у 2001 році, коли гречку посiяли на площі близько 712 тисяч гектарів. З того сезону посіви зменшилися в 3,3 раза до 215 тисяч гектарів у 2010 році. Ціна гречаної крупи зараз складає 10,7 тисячi гривень за тонну. Із липня вона зросла на 10%.