У Киргизстані минулої неділі відбулися парламентські вибори — перші після конституційного референдуму, за результатами якого президентська республіка перетворилася на парламентську. За 100 парламентських мандатів змагалися 29 політичних партій та об’єднань. Згідно з оприлюдненими вчора попередніми даними (після підрахунку більше 95% голосів), п’ятивідсотковий бар’єр подолали п’ять партій. Лідирує націоналістична «Ата–Журт» («Батьківщина»), яку вважають близькою до поваленого в результаті державного перевороту 7 квітня президента Киргизії Курманбека Бакієва. «Батьківщину», що виступає за повернення до президентської форми правління і закриття американської військової бази Манас за 30 кілометрів від Бішкека, підтримали 8,6% виборців, які взяли участь у голосуванні. Найсильніші позиції партія має на півдні країни, зокрема в рідному місті Бакієва Оші, де екс–президент досі користується великим авторитетом.
Друге місце посіла Соціал–демократична партія на чолі з колишнім віце–прем’єром тимчасового уряду Алмазбеком Атамбаєвим, яку підтримали 8% виборців. Третьою до фінішу із 7,5% голосів прийшла партія «Ар–Намис» («Гідність») колишнього прем’єр–міністра Фелікса Кулова, яка виступає за більш тісні зв’язки з Росією. Також до парламенту увійшли «Республіка» (7,11%) та партія «Ата–Мекен» («Вітчизна») на чолі з колишнім віце–прем’єром Омурбеком Текебаєвим (5,79%).
Оскільки переконливої більшості не набрала жодна політична сила, уряд формуватиме коаліція. Переговори про її створення вже ведуть соціал–демократи та «Ата–Мекен». Але все залежить від того, на чий бік стане проросійська «Гідність» — якщо вона приєднається до опозиції, коаліція може виявитися зовсім не такою, як про те напередодні виборів мріяли переможці квітневого перевороту. Посольство США в Киргизії у поширеній учора заяві закликало лідерів партій, які пройшли до парламенту, «навчитися співпрацювати в інтересах народу».
Наразі ж нинішня киргизька влада втішається тим, що вибори відбулися мирно, без ексцесів. Спостерігачі від СНД вже традиційно визнали їх демократичними, голова місії спостерігачів від ОБСЄ охарактеризував як «спокійні». Як повідомляє ЦВК Киргизії, явка виборців становила 56,6 відсотка. Через рік на Киргизстан чекають і президентські вибори, а наразі обов’язки глави держави виконує лідер весняної революції Роза Отунбаєва.