Зростання споживчих цін з настанням осені, як і прогнозували експерти, суттєво прискорилося. Якщо, скажімо, в липні ми ще мали дефляцію, у серпні — вже інфляцію, але порівняно невелику, — 1,2%, то вересневі ціни неприємно здивували: плюс 2,9 відсотка! У річному вираженні інфляція в Україні у вересні стрибнула аж до 10,5%, хоча ще в серпні цей показник становив лише 8,3%.
Для уряду така ситуація не стала несподіванкою: знецінення гривні поки що не переходить межу очікувань влади. Так, Кабмін Миколи Азарова не став демонструвати надмірного оптимізму і спрогнозував лише зовсім невеличке сповільнення інфляції: з 12,3 торік до 12 відсотків у нинішньому році. Так що простір для відступу у влади є, але зовсім невеликий. Якщо товари і послуги впродовж останніх трьох місяців дорожчатимуть так само стрімко (а всі підстави для цього є), Кабмін опиниться у вкрай важкій ситуації. І справа тут не лише в нестачі коштів, а й у зниженні стабільності економіки та наших зовнішніх рейтингів: кредити для держави, які активно бере Прем’єр Азаров, можуть суттєво подорожчати.
Держкомстат, який оприлюднив статистичні дані, визначив: продукти харчування та безалкогольні напої у вересні подорожчали на 4,4%. Найбільше стрибнули ціни на яйця — у півтора рази! На 16,8% подорожчали овочі, серед яких одноосібним лідером стоїть улюблений товар нинішнього Прем’єра — капуста. Вона тепер обійдеться покупцям на 33% дорожче. Картопля — на 22%, тваринні жири, масло–молочна продукція — на 9%, навчання у школах та вузах — близько 8%. Шкідливі звички — алкоголь і тютюн — стали дорожчими відповідно на 5,5 і 9,6%. Утiм деякі товари у вересні й подешевшали. Серед них — санаторні путівки, бензин та автомобілі. Аж на 0,3 відсотка.
ДО РЕЧІ
Із 1 січня 2011 року ринкового збору та касових апаратів на вітчизняних ринках не буде. Про це повідомив голова Держкомпідприємництва Михайло Бродський. Планує держава пом’якшити і санкції для порушників–продавців, яких усе–таки змусять користуватися фіскальною апаратурою. Так, штраф за невидачу чека при першому порушенні Бродський планує зменшити з 500 до 25% від вартості покупки. За друге порушення штраф — половина вартості покупки, за третє — сто відсотків ціни товару. Якщо перевіряльники зафіксують четвертий «фол» — платою стане заборона працювати на єдиному податку.