В Угорщині сталася велика екологічна катастрофа. У ніч із понеділка на вівторок на алюмінієвому комбінаті поблизу міста Веспрем, що за 50 км від озера Балатон, прорвало резервуар із так званим червоним шламом — надзвичайно токсичним відходом виробництва алюмінію. Червона від окисленого заліза болотиста субстанція залила села Колонтар, Девечер та Шомловашархель за 150 км вiд Будапешта й потекла в напрямку інших населених пунктів, з яких учора екстрено евакуювали мешканців.
Унаслідок розливу отрути загинули четверо людей, серед яких — трирічна дитина, ще четверо вважаються зниклими безвісти. 120 осіб доставлено до лікарень Веспрема, Дьйора та Будапешта, з них п’ятеро перебувають у тяжкому стані, а двоє — у критичному. Серед постраждалих, більшість з яких отримала опіки шкіри та очей, — дев’ятеро пожежників та кілька поліцейських і військових.
Учора тривала рятувальна акція, в якій було задіяно кілька сотень вояків хімзахисту. На допомогу угорцям прибули рятувальники зі Словаччини. Загалом з аварійного резервуара вилилося близько мільйона кубометрів шламу, які потрапили в річку Торна, а звідти — у Дунай. Водночас озеру Балатон, як запевняє портал Inforadio.hu, отрута не загрожує.
У семи сусідніх районах Угорщини оголошено надзвичайний стан. Оскільки токсичні відходи залили залізничну колію, вчора було припинено рух поїздів на дільниці Будапешт—Секешфехервар—Сомбахтель.
Як заявив міністр внутрішніх справ Шандор Пінтер, який очолює штаб із ліквідації наслідків катастрофи, її масштаби значно більші, ніж здавалося спершу. Червоний шлам затопив навколишні будинки на висоту до двох метрів, його потоки підхоплювали й несли автомобілі, домашніх тварин і худобу. Все сталося так несподівано, що людей неможливо було попередити. Не виключено, що ще хтось не встиг вибратися із затоплених осель.