Італійські кардіохірурги вперше в історії медицини трансплантували штучне серце 15–річному хлопцю. Раніше схожі операції проводили тільки дорослим, до того ж механічне серце пересаджували їм лише тимчасово — доти, доки не знайдеться «живий» донорський орган. Унікальну операцію, в результаті якої механічний апарат має назавжди замінити пацієнтові рідне серце, провели хірурги римської дитячої клініки, яка належить Ватикану. Як повідомив минулої суботи на прес–конференції в Римі голова хірургічної бригади Антоніо Амодео, пересадку здійснили ще минулого четверга.
Медики уточнюють, що йдеться не про пересадку всього серця, а про заміну його частини штучним апаратом, до складу якого входять гідравлічний зачерпувач крові та електрична мікротурбіна. Цей компактний апарат має 4 сантиметри завдовжки та важить 400 грамів. Його завдання — через рівномірні проміжки часу подавати кров із лівого шлуночка серця до аорти. Апарат має захисну оболонку, аби до мінімуму зменшити можливість інфекції. Виведений із тіла пацієнта за лівим вухом електричний провідник зв’язує апарат з акумулятором, який можна носити за поясом. Заряду акумулятора, залежно від фізичних навантажень пацієнта, вистачає на 8—10 годин, але акумулятори можна легко міняти та заряджати.
Лікарі сподіваються, що після операції юний пацієнт знову зможе жити відносно нормальним життям та займатися фізичною активністю. Упродовж останніх 11 місяців підліток був прикутий до інвалідного вiзка через тяжке м’язово–скелетне захворювання, яке, зокрема, викликає слабкість та недієздатність серця. Пересадка іншого людського серця в цьому випадку нічого б не дала, тому вживлення постійного штучного було єдиним виходом, оскільки хлопцю залишалося жити лічені дні. А зі штучним серцем лікарі дають йому гарантію на 20—25 років життя.
Операція тривала 10 годин, а вже наступного дня хлопець, прокинувшись після наркозу, поговорив по телефону з мамою, якій повідомив, що є найщасливішою людиною у свiтi, оскільки за кілька хвилин до цього зміг самостійно почистити зуби. Водночас лікарі застерігають, що про повний успіх операції можна буде говорити лише через два–три тижні.
Надалі в клініці сподіваються поставити операції з пересадки штучних сердець на потік. Уже налагоджено виготовлення таких апаратів трьох розмірів. Найменше штучне серце має лише два сантиметри в довжину та важить 90 грамів. Воно — для наймолодших пацієнтів віком до одного року.