З оголошення лауреата в галузі медицини та фізіології вчора стартував Нобелівський тиждень, впродовж якого Нобелівський комітет назве всіх цьогорічних володарів цієї найпрестижнішої премії світу. Медичний «Нобель» дістався британському вченому–біологу Роберту Джеффрі Едвардсу за розробку методу запліднення поза організмом матері («ін вітро»), який створив революцію в лікуванні жіночого безпліддя.
Роберт Едвардс народився 1925 року в англійському місті Манчестер. Після служби в британській армії в роки Другої світової війни навчався в Університеті Уельсу та Единбурзькому університеті в Шотландії. 1955 року захистив докторську дисертацію на тему ембріонального розвитку в мишей. Після цього працював у Національному інституті медичних досліджень у Лондоні, а з 1963 року — в Кембриджському університеті. Тепер перебуває на пенсії.
Спільно з доктором Патріком Стептоу, який міг би розділити з ним Нобелівську премію, якби не помер 1988 року, Едвардс здійснив першу вдалу операцію запліднення «ін вітро». 25 липня 1978 року народилася Луїза Браун, перша в світі «дитина з пробірки». У 1970–х роках дослідження Едвардса потрапили під вогонь жорсткої критики, особливо з боку релігійних кіл. Але відтоді завдяки його дослідженням в усьому світі народилося вже понад 4 мільйони дітей.