Наступного тижня Нобелівський комітет почне оголошувати цьогорічних лауреатів найвідомішої у світі премії. А напередодні в Гарвардському університеті (США) традиційно відбулася церемонія вручення так званих шнобелівських премій — пересмішницьких щорічних нагород за найабсурдніші наукові винаходи, які часто називають ще й анти–Нобелями.
«Шнобелівська» церемонія завжди проходить на високому рівні, але позавчора урочистості були особливо пишними, адже нинішній рік для «смішної» премії ювілейний — це було 20–те вручення. Як почесні гості в залі були присутні не позбавлені почуття гумору лауреати «справжньої» Нобелівської премії: володарі «нобелівки» в галузі фізики за 2005, 2004 і 1979 роки Рой Глобер, Френк Вілчек та Шелдон Лі Глешоу, засновник організації «Лікарі проти ядерної війни» Джеймс Мюллер (Нобелівська премія миру за 1985 рік) та переможець у галузі хімії за 1976 рік Вільям Ліпскомб. Саме він був «головним призом» розважальної лотереї «Виграй побачення з лауреатом Нобелівської премії», яка щороку розігрується серед учасників церемонії, переважно студентів та професорів Гарвардського університету. Окрім того, кожен із цьогорічних лауреатів шнобелівської премії отримував право потиснути Ліпскомбу руку. Патронами церемонії вручення «шнобелів» були король та королева... шведських тефтелiв.
Нагородами було відзначено 10 наукових робіт, які, за гаслом організаторів, «спочатку змушують сміятися, а лише потім — замислитися». Після отримання «шнобеля» лауреати мали можливість виголосити коротку і дотепну промову. Довгі й нудні спічі криком «Припиняй, бо нудно!» перериває восьмирічна дівчинка, яку називають «Міс солоденька пукалка». Цього року вона обірвала групу жінок–дослідниць (премія в галузі інженерії), які описували свій революційний метод відбору проб шмарклів кита за допомогою гелікоптера з дистанційним управлінням.
Премію в галузі біології отримала група китайських та британських учених, які відкрили, що кажани займаються оральним сексом. «Шнобеля» в галузі медицини забрали голландські науковці, які довели, що поїздки гірською канатною дорогою та американськими гірками допомагають у лікуванні астми. У категорії фізики відзначили новозеландців, які визначили, що надягання шкарпеток не на ноги, а зверху на черевики допомагає краще пересуватися по слизькій дорозі. Також серед лауреатів — учені, які довели, що великі підприємства працювали б краще, якби підвищення працівників відбувалися методом жеребкування, та що мікроби прилипають до бороди. «Шнобелівку миру» забрали британці — за наукове обґрунтування теорії про те, що лайка та нецензурні висловлювання діють як знеболювальне.
Кожен із лауреатів, окрім почесної статуетки, яка цього року була виготовлена у формі лабораторної ампули та терезів Петрі на підставці, отримав також фінансовий додаток до нагороди: банкноту номіналом 10 мільярдів доларів Зімбабве.