Кайф i дiло

08.05.2004
Кайф i дiло

      Усе, що може будь-коли потребувати кінотеатр, від поп-корну до найдорожчих екранів, два знімальних майданчики, маленька зала, в якій з ранку до ночі показують новинки сучасного прокату, — фантастична мрія справжнього кіномана. Тому й не дивно, що Міжнародний «Кінофорум — Україна — 2004», а також виставку «Кіно Експо» один із організаторів, актор Віталій Борисюк, назвав кіноманським кайфом. З його легкої руки вислів почав блукати салонами Міжнародного виставкового центру та кінотеатром «Кінопалац», де відбувалося дійство. Понад п'ятдесят закордонних та вітчизняних компаній вперше відрядили своїх представників до Києва, щоб обговорити найболючіше в кінобізнесі. Таку практику організатор Image Group International  перейняв у російських колег, компанії «Кіно Експо Росія». «Не все треба сліпо копіювати в сусідів, але дещо для українського кіноринку просто необхідне, — говорить Дмитро Улезьков, керівник IGI, гендиректор «Кіно Експо Україна». — Наприклад, росіяни вже тринадцять років проводять виставки кіно. Таким чином вони притягують інвесторів. Тому в них прекрасно розвивається кінобізнес. Росіяни строчать серіали з понадзвуковою швидкістю, актори там отримують величезні гонорари. У Москві зараз попит на вітчизняні фільми більший, ніж там встигають їх випускати. Ви думаєте це тому, що держава ними так опікується? Звісно, держава — теж. Але великі кошти беруться у спонсорів, інвесторів, переважно закордонних. От ми й подумали: у нас же прекрасний потенціал, прекрасні режисери й актори. І неправда, що ми маємо тільки одну «звєзду» Олеся Саніна. Саніних у нас багато, просто треба дати їм у руки гроші й сказати: «Працюй!».

      Для того організатори «Кіно Експо» в межах Форуму провели безліч семінарів, на яких були присутні бізнесмени, кіношники та директори кінотеатрів зі США, Німеччини, Франції, Англії, Данії. Бізнесмени слухали, у що вкладати гроші. Директори кінотеатрів набиралися досвіду в закордонних колег. Як дешево і зі смаком обладнати сучасну глядацьку залу? Яку техніку краще закуповувати? Навіть така дрібниця, як стакани для поп-корну, в сучасному кінобізнесі має величезне значення. Наприклад, у німецькому кінотеатрі «Мюнхен» кількість відвідувачів збільшилась на 15 відсотків тільки тому, що на цих стаканах почали зображувати героїв «Володаря кілець», «Матриці» та «Людини-павука». Як стверджує Андрій Різоль, продюсер «Кіно Експо Україна», «Форум і виставку відвідали приблизно тисяча підприємців, дистриб'юторів, представників кіностудій. У «людях із вулиці» дирекція була не зацікавлена, тому вхідні квитки на заходи коштували 10 доларів (!), а на Фестиваль допрем'єрних показів, де крутили «Ван Хелсінг», «Метро», «Нашестя варварів», узагалі були персональні запрошення. Але так ми застраховані, що на виставку прийдуть не любителі подивитись фільми «на шару», а ділові люди з конкретними пропозиціями».

      Уже сьогодні московські режисери роблять на кіностудії ім. Довженка фільм про Столипіна «Пігмаліон». Датські бізнесмени, які приїхали на Форум, пообіцяли  йому  фінансову підтримку, але, щоб не зурочити цієї справи, подробиці не розказуватиму.  Ялтинській кіностудії, де знімають фільм «Та, що біжить по хвилях», теж закордонні інвестори пообіцяли допомогти. «З кінотеатрами зараз є проблеми, але якщо нас, як обіцяли, підтримає Міністерство культури і мистецтв — створимо кінотеатральну базу, а це означає прорив на європейський ринок», — переконаний Андрій Різоль. Директор російського «Кіно Експо» Андрій Гурвич говорить, що в 2006 році Росія планує ввійти в п'ятірку країн, які роблять погоду в світовій кіноіндустрії. Його колега Андрій Різоль упевнений, що Україна теж не пастиме задніх. Вже зараз вона займає друге місце з касових зборiв серед країн СНД.

      І нехай на сьогодні українська «Кіно Експо» займає у Міжнародному виставковому центрі тільки третю частину всієї площі, за обсягом і кількістю відвідувачів її також поки що не прирівняєш до величезних виставок хутра чи меблів, які проходять у цьому ж Центрі. Але є плани і вже підписано деякі угоди. Організатори «Кіно Експо Україна» оголосили конкурс молодих режисерів. «Жовторотикам» від кіно видадуть усе необхідне для зйомки 50-хвилинної короткометражки. А переможців чекає грошова нагорода. Також у Києві з'являться безкоштовні курси для кіногримерів і художників. Навряд чи їхніх випускників одразу розбиратимуть на знімальні майданчики, але хочеться вірити, що за допомогою таких виставок, як «Кіно Експо», без роботи хлопці й дівчата не залишаться.