У Верховній Раді оголошено перерву
Після ранкових голосувань щодо програми діяльності уряду та законопроекту про пропорційну виборчу систему відбулося екстрене засідання фракції “Наша Україна”. >>
Наметове містечко біля Мукачiвської ратуші. (Фото Івана КОРОЛОВИЧА.)
Зараз ситуація в Мукачеві дещо нагадує те, що відбувалося в центрі Києва взимку-навеснi 2001 року, в часи акції «Україна без Кучми». Подібно до плівок Мельниченка та скандалу з убивством Гонгадзе, мукачівці нині мають свій політичний подразник — грубу фальсифікацію виборів міського голови. Є в Мукачеві й наметове містечко — з десяток наметiв тут розбили активісти громадської кампанії «Пора!». Містечко оточене транспарантами «Нас пробудила мукачівська ганьба. А ми розбудимо український народ», «Пора діяти, пора боротися, пора перемагати!!!».
Ця форма протесту триває вже тиждень. Наразі є намір продовжувати акцію до 12 травня — дня, коли в парламенті за «мукачівський шабаш» звітуватимуть «силовики». «Головна мета молодіжної акції протесту — звернути увагу громадськості на безлад, який творить влада в Мукачеві, брутально сфальсифікувавши результати виборів», — розповідає комендант наметового містечка Рустам Якименко.
У пікетуванні під стінами ратуші бере участь здебільшого приїжджа молодь — з Києва, Харкова, Сум. Вони представляють різні громадські організації, але в цей гарячий час вирішили об’єднатися під «маркою» «Пора!». «Я приїхав у Мукачів по своїй волі, — розповідає 18-річний сумчанин Костянтин Боршош, — мене сюди ніхто не гнав. Чому я це зробив? Бо вважаю, що «бєспрєдєл» із фальсифікацією виборів міського голови Мукачева владі прощати не можна. Якщо ми зараз проковтнемо несправедливість, то що буде творитись на майбутніх виборах Президента?»
Судячи зі всього, саме кампанія «Пора!» стане головним рушієм молодіжного політичного чи протестного руху на наступних президентських виборах. Влада це усвідомлює, тому не дивно, що активістів «Пори» часто намагаються «притиснути». Нещодавно, приміром, було кілька випадків, коли міліція затримувала хлопців за розклеювання агіток «Що таке кучмізм?» На виборах у Мукачеві хлопці з «Пори» працювали спостерігачами. У них часто, аж до скидання зі східців, відбувалися конфлікти з бритоголовою братвою. Подібні «наїзди», до речі, хлопці відчувають на собі і зараз, перебуваючи в наметовому містечку.
— Найважче було у перший день (30 квітня. — Авт.), — розповідає Рустам Якименко. — Нас перевіряли на витримку: спочатку судовим рішенням було заборонено проведення акції, і лише з другої спроби вдалося отримати дозвіл. Того дня до нас підходили «круті» і психологічно пресували: «Зачем вы приехали? Уезжайте отсюда, пока целы, мы здесь сами разберемся». Але ми на провокації не піддаємося і поводимо себе максимально коректно. В таборі введено сухий закон, навіть пиво не можна пити. До речі, якийсь молодик намагався нас «звабити» двома ящиками пива...»
Окрім того, в перші дні до наметового містечка вдерлося кілька неповнолітніх хлопців, що намагалися порізати «палатки». Потім один «братан» погрожував активістам спалити намети. Цього «крутелика» невдовзі затримала міліція. У «братка» взяли 51 гривню штрафу і відпустили. «Але співробітникам міліції треба віддати належне за професійне виконання своїх обов’язків, — каже комендант. — Хлопці в погонах цілодобово чергують біля наметового містечка й оперативно знешкоджують провокаторів».
Влада, певна річ, робила спроби «утилізувати» пікет (і не тільки «Пори»). Одним із перших розпоряджень Ернеста Нусера, якого ТВК оголосила мером міста, стало рішення щодо визначення іншого місця проведення мітингів та масових політичних заходів — парку Перемоги, за кількадесят метрів від ратуші. Попри це, хлопці продовжують пікетування.
А як тільки уже не називали активістів кампанії! «Мобільник» Медведчука Нестор Шуфрич, приміром, сказав, що єдині проблеми голосувального дня були пов’язані саме з хлопцями «Пори», бо вони, мовляв, перешкоджали людям голосувати, та ще й були напідпитку. На багатьох проесдеківських сайтах зараз нав’язується думка, що активісти кампанії — «хлопчики на побігеньках» у невизнаного мера Мукачева Віктора Балоги й блоку «Наша Україна». «Ми не за Балогу чи за Нусера — ми за правду, — каже Рустам Якименко. — «НУ» чи СДПУ(о) не мають ніякого відношення до цієї акції. Якщо переміг Віктор Балога, то треба поважати вибір городян». І у цьому, напевне, найбільша різниця між «Україною без Кучми» та «Порою»: перша була антивладною акцією, а інша виступає за, так би мовити, «чистоту процесу».
Городяни ставляться до хлопців з «Пори» по-різному. За словами Якименка, іде чітке розмежування — за і проти: «Нейтральних немає: люди підходять, хтось засуджує, хтось підтримує. Надзвичайно приємно, коли нам люди приносять їжу. Це важко передати словами...»
Аби ретельніше дізнатися ставлення громади міста до себе, до політичної ситуації, пікетувальники проводять опитування. Серед питань, зокрема, — про готовність громадян до акцій протесту та про ставлення до фальсифікацій на виборах.
P.S. На прохання «Пори» нагадуємо її контактний телефон: 8-067-804-82-70 (питати Володимира).
Після ранкових голосувань щодо програми діяльності уряду та законопроекту про пропорційну виборчу систему відбулося екстрене засідання фракції “Наша Україна”. >>
Доки український парламент, попри майданні обіцянки, не поспішає саморозпускатися, а ідея загальної децентралізації влади лишається в проектах, політики місцевого рівня вирішили взяти ініціативу в свої руки і почати ділитися досвідом та налагоджувати співпрацю з колегами, не чекаючи вказівок згори. >>
Прокурор Черкаського району Руслан Олійник, він же син екс-мера Черкас і відомого народного депутата України Володимира Олійника, нині у реанімації. Туди він потрапив після того, як районну прокуратуру пікетували черкаські активісти, вимагаючи його відставки. >>
Верховна Рада, котра ніяк не зважиться на «суїцид», помалу викликає гостре роздратування у найбільш палких прихильників дострокових парламентських виборів. Цього тижня із незвичною для себе різкою риторикою виступив депутат від «УДАРу» Павло Розенко, котрий заявив наступне: «УДАР» наполягатиме, щоб на одному з перших засідань через два тижні було все-таки проголосовано постанову (про саморозпуск), яка була підписана трьома політсилами... >>
Як уже повідомлялося, спікер розпущеного парламенту Олександр Мороз планує скликати 4 вересня сесію ВР. На заваді цьому можуть стати досить цікаві чинники. >>