Карантин, зокрема, оголошено у Шполянському, Кам’янському, Тальнівському, Драбівському районах і двох містах — Черкасах та Смілі. Виною всьому не якась смертоносна інфекція, а звичайний... метелик. Але дуже ненажерливий. «Американський білий метелик їсть усе підряд — не лише декоративні дерева, а й плодові. Починав із шовковиці, а тепер розповсюдився на яблуню, грушу та сливу», — розповів «Україні молодій» мешканець Сигнаївки Василь Марченко.
Чоловік усе життя прожив у рідному селі, але, зізнається, раніше нічого подібного не бачив. Пригадує, що метелики у Сигнаївці з’явилися років зо три тому, але тоді їх було не так багато. Цього ж року вони масово атакують і садки селян, і лісосмуги. Тільки у Шполянському районі від білого метелика потерпають не лише Сигнаївка, а ще й Мар’янівка, Кримки, Ярославка, Скотареве. Василь Іванович каже, що боротися з нашестям «американця» не так просто, оскільки структура його павутиння специфічно «збудована» і туди важко проникають отрутохімікати. Тож дієвим способом боротьби зі шкідником залишається дідівський — «ставиш драбину й обриваєш листя там, де виявив гніздо метелика».
Як розповів «УМ» головний спеціаліст Державної інспекції з карантину рослин по Черкаській області Дмитро Мунька, білий метелик здатний «жувати» навіть бур’ян. А карантин оголошено задля ефективності боротьби з цією комахою. Відтепер усі продукти, які вивозяться і завозяться, мають супроводжуватися карантинними сертифікатами. Різке збільшення чисельності та поширення цієї комахи в області він пояснює спекотним літом і сніжною минулою зимою, коли личинки перезимували, наче під теплою ковдрою.
Із масовим нашестям американського метелика на Черкащині борються як механічним способом, тобто обрізанням гілок на деревах, так і хімічним. У районах, де оголошено карантин, проводиться огляд транспортних засобів, що перевозять рослинну продукцію та продукти її переробки. Ефективним є й перекопування ґрунту в садках та спалювання зібраного листя.
ДОВІДКА «УМ»:
Американський білий метелик має білосніжний колір. Інколи на його крильцях бувають жовтувато–коричневі цяточки. Поширюється транспортними засобами при перевезенні продуктів та промислових вантажів. В Україну його завезли з Європи 1952 року. А батьківщиною цієї комахи, як випливає з назви, є Америка.
Життя метелика триває до 10 діб. Самки відкладають яйця на листках і гинуть. А їхні гусениці спочатку харчуються тим листком, на якому з’явилися на світ, а потім розповзаються по всьому дереву. Якщо харчів мало — мігрують на сусідні дерева. Гусениця білого метелика живе півтора місяця і встигає об’їсти все навколо.